WHO: Kadınlar Covid-19 ile mücadelede ön saflarda yer alıyor

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Kluge, dünya çapında sağlık sektöründe yer alan her 10 kişiden 7'sinin kadın olduğunu kaydetti.


Yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne atıfta bulunan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Direktörü Hans  Kluge, kadınların Covid-19 ile mücadelede ön saflarda yer aldığını, sağlık sektöründeki her 10 kişiden  7'sinin kadın olduğunu söyledi. Bu arada Kluge, dünyada Covid-19'a yakalanan yaklaşık 1,3 milyon sağlık çalışanının yüzde 68'inin kadın olduğuna dikkati çekti.

Çevrim içi ortamda yapılan basın toplantısında konuşan Hans Kluge, Covid-19 ile mücadelede kadınların rolüne dikkati çekti.

Kluge, dünya çapında sağlık sektöründe yer alan her 10 kişiden 7'sinin kadın olduğunu kaydetti.

Bunun yanı sıra Kluge, Avrupa kıtasında görev yapan hemşirelerin yüzde 84'ünün ve doktorların yüzde  53'ünün kadın olduğunu bildirdi.

KADINLARIN VİRÜSE YAKALANMA ORANI DAHA YÜKSEK

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne atıfta bulunan Kluge, Avrupa'daki hiçbir ülkede cinsiyet eşitliğinin sağlanamadığını ve salgın sürecinde bu durumun daha da kötüleştiğini ifade etti.

Hans Kluge, kadınların virüse yakalanma oranının daha yüksek olduğuna dikkati çekerek, "Olağanüstü durumların kadınların sağlığı üzerinde orantısız bir etkisinin olduğunu uzun zamandır biliyoruz ve  Covid-19 bir istisna değil" dedi.

Öte yandan Kluge, 5 hafta önce, Covid-19'a yakalanan yaklaşık 1,3 milyon sağlık çalışanının yüzde 68'inin kadın olduğunu ifade etti.

Avrupa Direktörü Kluge, salgınla mücadelede ön saflarda yer alan çalışanları korumak için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini ve söz konusu sektör çalışanlarının aşılanmasının hükümetlerin yükümlülüğü olduğunu söyledi.

Yorumlar:

Yorum Yaz