Koca: 81 ilde 180 bin 448 İngiltere varyantı tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin 81 ilinde 180 bin 448 İngiltere varyantı belirlendiğini açıkladı.


Sağlık bakanı Koca ayrıca, Sinovac-BioNTech aşılarından hangisini tercih edeceği kişiye bağlı olduğunu belirterek, “Sırası gelenler hastanelerden tercihini belirterek randevu almalıdır” ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı.

“Aşılamayı hızlandırmak için Sinovac, Biontech gibi aşıların yanı sıra artık yeni tedarik kaynaklarımız var.” ifadesini kullanan  Koca, aşı tedariki ile ilgili, “Farklı üreticilerle görüşmelerimiz sonucunda yakında daha büyük bir alım potansiyeline sahip olacağız” dedi.

“Tablonun bütünü İngiltere varyantının ülkemizdeki vakaların yüzde 75’ini oluşturduğunu ve klasik Corona virüsün yerini aldığını göstermektedir” diyen Koca şu bilgileri verdi:

  • 81 ilde 180 bin 448 İngiltere varyantı,
  • 11 ilde 169 Güney Afrika varyantı,
  • 2 ilde 4 Brezilya varyantı,
  • 1 ilde 2 Kaliforniya-New York varyantı tespit edildi.
Türkiye’nin yakın bir zamanda aşı ihtiyacını kendi üretimiyle karşılayacağını belirten Koca, “İntranazal aşının gönüllüler üzerindeki sonuçları beklediğimiz gibi olursa bu aşı, dünyada örneği olmayan bir Covid aşısı olacaktır” dedi.

“Aşılarından hangisini tercih edeceği kişiye bağlı”

Sinovac-BioNTech aşılarından hangisini tercih edeceği kişiye bağlı olduğunu belirten Koca, “Sırası gelenler hastanelerden tercihini belirterek randevu almalıdır” ifadesini kullandı.

Türkiye’de şu an 2 milyon 800 bin doz BioNTech aşısı olduğunu, 10 gün içinde bunun 4,5 milyona çıkacağını söyleyen Koca, BioNTech’in her ilde belli hastanelerde uygulanacağını, bu hastanelerden randevu alanların aşı tercihini belirtmeleri gerektiğini belirtti.

Koca ayrıca, hedeflerinin en geç Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunun aşılamak olduğunu da sözlerine ekledi. (aa)


Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantısında virüsün yeni varyantları, aşı konusundaki son gelişmeler ve Aşıyla Bağışıklama hedefiyle birlikte, bazı illerimizde artan risk düzeyini ele aldık. Aşıyla bağışıklama hedefini, virüsünse gücünü koruduğu gerçeğini hatırlatma gereği duyuyoruz.
Resim
4,5 B
2,2 B
Bu Tweeti paylaş

Yorumlar:

Yorum Yaz