7 Nisan Dünya Sağlık Günü'nde Türkiye, Covid-19 vaka sayısında dünya birincisi oldu

Türkiye'de yeni koronovirüs salgınında artışın önüne geçilemiyor. Yeni vaka sayısı ve can kayıpları günden güne hızla artarken bugün belirlenen 54 bin 740 yeni vaka ile dünyada vaka sayısı artışı bakımından Türkiye nüfusunun 5 katı olan Çin'i de geçtik.


Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin 7 Nisan 2021 tarihli korona virüs tablosunda son durumu açıkladı.  54 bin 740 yeni vaka olduğu belirtilen tabloya göre 276 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye'de son 24 saatte yapılan testler sonucuna göre 07 Nisan 2021 tarihi itibariyle 2 bin 203 kişinin semptomlu, 54 bin 740 kişinin semptomsuz olarak korona virüse yakalandığı belirlendi.Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,1, yatak doluluk oranı yüzde 55,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66,5, ventilatör doluluk oranı yüzde 33, ortalama temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti. 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı (E) Sağlık Hukuku Bilim Uzmanı Kamu Yönetimi - Siyaset Bilimci Prof. Dr. Ahmet Saltık, salgının denetimden çıktığına dikkati çeken Twitter mesajında "7 Nisan Dünya Sağlık gününde Türkiye nüfusa göre Dünya 1.si oldu 54.740 olgu ile. RTE, 11 Mart'ta salgında destan yazdık demişti. Ne acı! Yeterli aşı+en az 4 hafta tam kapanma. Başka yol kalmadı. Salgın değil AKP öldürüyor" ifadesine yer verdi.

TTB: Yanlış sağlık politikalarında ısrar, sosyal cinayettir

Türk Tabipleri Birliği (TTB), günlük koronavirüs vaka sayılarının rekor düzeyde artmasına ilişkin  Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

TTB açıklamasında, "Toplumsal düzeyde bulaşıcılık önlenemedi. Bilimin ışığında akılcı bir pandemiyle mücadele olmadı. Algılar üzerinden giden bir savrulmanın ortasındayız. Pandemi hızla yayılırken, toplum her gün artan bedeller ödüyor. Yanlış sağlık politikalarında ısrar, sosyal cinayettir" ifadeleri yer aldı. (KAZETE)

Yorumlar:

Yorum Yaz