EMA: Moderna ve Pfizer aşıları hafif kalp kası iltihabına yol açıyor

'Moderna ve Pfizer aşıları kalp kası iltihabına yol açabiliyor ama faydaları risklerinden fazla'


Corona virüsüne karşı geliştirilen Pfizer/BioNTech ve Moderna'nın aşıları, hafif kalp kası iltihabına neden oluyor. Yan etkiler arasında göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı ve düzensiz kalp atışı da var.

Ancak Avrupa ve İngiltere sağlık kurumlarına göre aşıların faydaları risklerden daha ağır basıyor.

Hem Pfizer/BioNTech hem de Moderna COVID aşıları, sınırlı sayıda vakada, genellikle ikinci dozdan sonra 40 yaşın altındaki erkeklerde miyokardit ve perikardit (kalp kası iltihabı) vakalarıyla ilişkilendirildi.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), özellikle ikinci aşıdan sonra komplikasyonu genç erkeklerin görme olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Derhal tıbbi yardım alınmalı

MHRA, Pfizer aşısının dozlarının ardından 102 iltihaplanma raporu ve Moderna aşısının uygulanmasının ardından yedi vaka aldığını açıkladı.

Aşılanan ve yan etkileri hisseden herkesin "derhal tıbbi yardım" alması gerektiğini söyleyen MHRA, semptomları bildiren kişilerin normal tedavi ve dinlenme ile iyileşme eğiliminde olduğunu kaydetti.

EMA ve MHRA, sağlık profesyonellerinin ve halkın, iki aşı olan kişilerde kalp iltihabı semptomlarına dikkat etmesini tavsiye etti.


İngiltere'de yaklaşık 18 milyon birinci ve 11 milyon ikinci doz Pfizer aşısı verilirken, yaklaşık 880 bin Moderna ilk dozu yapıldı.

EMA, toplam 177 milyon Pfizer dozu verildikten sonra 283 enflamasyon ve 20 milyon Moderna dozundan sonra 38 enflamasyon vakasının olduğunu rapor etti. (EURONEWS)

Yorumlar:

Yorum Yaz