Dünyanın feministleri İstanbul da buluşacak

Kalkınmada Kadın Hakları Derneği 12. Uluslararası Forumunu 2012 Nisan ında İstanbul da düzenleyecek


16_orgut_awid_ldgo.pngKalkınmada Kadın Hakları Derneği (The Association for Women s Rights in Development - AWID) Türkiye de kadın hareketiyle güç birliği yapmak, ağlar oluşturmak ve strateji geliştirmek için 12. Uluslararası Forumunu 2012 Nisan ında İstanbul da düzenleyecek.

Ana teması "Kadın Hakları ve Adaleti Geliştirmek İçin Ekonomik İktidarı Dönüştürmek" olarak belirlenen forum için dünyanın her yanından 2 bini aşkın kadın hakları aktivistinin katılımı bekleniyor.

Türkiye Planlama Komitesi, forumun hem Türkiye kadın hareketi hem de dünyanın her kıtasından foruma katılacak kadınlar için bir buluşma noktası olacağına dikkati çekti.

Komite forumu, Türkiye den feminist grupları, kadın hareketi bileşenlerini ve kadın çalışmaları yürüten kesimleri ortaklaştıracak ve bu ortaklığı öne çıkartacak politikaları üretip hayata geçirmelerine aracılık edecek önemli bir alan olarak görüyor.

Kadın örgütleri foruma ya herhangi bir etkinlikle katılmaları ya da "yalnızca katılımcı" olmaları gerekiyor. Foruma herhangi bir etkinlikle katılmak isteyen kişi, grup veya örgütleri, etkinlikleri için maddi destek alabiliyor. Bunun için de 27 Mayıs a kadar AWID e başvurması gerekiyor.

AWID  FORUMU NEDİR?

AWID Uluslararası Kadın Hakları ve Kalkınma Forumu nun konferans  eylem çağrısında ösetşe şu görüşlere yer verildi:

"Foruma katılacak aktivistler, dört gün boyunca toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının insan haklarını merkeze alan oturumlarda, atölyelerde ve tartışmalarda yer alacaklar.Forum sırasında ayrıca enformel grup toplantıları, sanat organizasyonları, kültür etkinlikler  gerçekleştirilecek. Katılımcılar küresel ve bölgesel ağlar oluşturmak ve güçbirlikleri kurmak için imkân bulacaklar.

Foruma katılmak isteyen kadın kuruluşları, "Kadın Hakları ve Adaleti Geliştirmek İçin Ekonomik İktidarı Dönüştürmek" ana temasıyla bağlantılı oturumlar düzenlemek üzere önerilerde bulunabilecekler.

Başvurular Mayıs 2011 de sona erecek. Ardından Uluslararası Planlama Komitesi bir eleme yapacak ve kabul edilen başvurular açıklanacak.

Kadın kuruluşları ya da aktivistlerin forum kapsamında gerçekleştirmek istedikleri etkinlikler ve işbirliği imkanları için görüş ve önerilerini Uluslararası Planlama Komitesi ne iletebilecekleri belirtildi.

AWID in bir başka çağrısı ise yerel sanatçı ve üreticilere üreticilere oldu. El sanatlarını forum kapsamında sergilemek isteyen sanatçı ve üreticilerle performans sanatçıları foruma başvuruda bulunabilecekler.

Yorumlar:

Yorum Yaz