İşten çıkarılan hamile kadınla dayanışma

7 aylık hamile olduğu için 26 Mart ta işten çıkarılan Üniversitenin temizlik işçisi kadın için Mersin den sonra Ankara da protesto eylemi yapıldı


Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi 5_orgut_hamile_kadin_dayanismasi.jpgHastanesi nin temizlik işini yapan Unisaş adlı taşeron firmada çalışan 32 yaşındaki Fatma Baytar, 7 aylık hamile olduğu için 26 Mart 2010 tarihinde işten çıkarıldı. Baytar’a dönük ayrımcı uygulama, Mersin’den sonra bugün Ankara’da da protesto edildi.

"Güvenceli çalışma haktır"pankartıyla DİSK Ankara Kadın Komisyonu öncülüğünde bugün gerçekleşen protesto eylemine TKP, Halkevleri, KESK kadın temsilcileri de destek verdi.

İnsan Hakları Anıtı önünde, saat: 12:30’da gerçekleşen basın açıklamasını –konuşma metni aşağıda- okuyan Devrimci Sağlık – İş İçanadolu Bölge Temsilcisi Sevinç Hocaoğulları, en az üçer çocuk doğurun diyen Başbakan’ın çocuk doğuran kadınların çalışma haklarının ellerinden alınması karşısında sesini çıkarmamasını eleştirdi.

Hocaoğulları, ‘Aslında kadınlardan, kendilerine ve doğacak çocuklarına hiçbir sosyal güvence vermeden üçer çocuk doğurmasını isteyen zihniyet, hamile olduğu için kadınları işten çıkaran zihniyetin devamıdır. Güvencesizliğe mahkum edilen kadınlardan sermayenin çarkını döndürecek işçiler doğurmaları istenmektedir. Kadın dediğin güvencesiz ve ucuz işçi olmalıdır. Kadın dediğin itaatkar olmalı, söz dinlemeli en güvencesiz işlerde en ucuza çalışmalı, çalışabilme niteliğini hamilelik gerekçesiyle yitirdiğinde boynunu bükerek işten ayrılmalıdır’ diye sözlerini sürdürdü.

Protesto eyleminde, "Analık hakkımız engellenemez– İş, ekmek yoksa barış da yok– Güvenceli iş güvenli gelecek- İşten atılmalar yasaklansın- Yaşasın kadın dayanışması" sloganları atılırken, kadınlar eylem süresince, "Tekel de, Tariş te kadınlar mücadelenin önünde, "Tüm kadınlara sağlık güvencesi", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" dövizleri taşıdı.

Hamile kadın işçilerin çalışma koşulları ağırlaştırılarak istifaya zorlanması başta Anayasanın eşitlik ilkesine, İş Yasasının 5 ve 18. Maddesine de aykırı olduğunu hatırlatan Hocaoğulları, ‘… biz buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanını, Mersin Üniversitesi Hastanesi Başhekimini, Aile ve Kadından Sorumlu Devlet bakanını göreve ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Tüm kadınların çalışma hakkının güvence altına alınmasını istiyoruz’ dedi.

Dev. Sağlık – İş üyesi Fatma Baytarın işe iadesini sağlayana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Hocaoğulları, ‘kadın emekçilerin mücadelesi birleşerek, büyüyerek ayrımcılığa son verecek ve tüm kadınların güvenceli çalışma hakkı mücadeleyle kazanılacaktır’ diye sözlerini tamamladı.

2 çocuk annesi Fatma Baytar’ın 10 aydır bu firmada çalıştığı, işverenin çıkış belgesi diye iddia ettiğinin ise kendisine işe girerken imzalatılan boş bir kağıt olduğu öğrenildi.

 İşten çıkarılan Fatma Baytar için, daha önce Mersin ve Bursa’da dayanışma eylemi yapılmıştı.

Yorumlar:

Yorum Yaz