Artık Sümeyye Erdoğan'ın da bir vakfı var

Bilal Erdoğan’ın TÜRGEV’inden kardeşi Sümeyye Erdoğan’ın da vakfı oldu.


 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın TÜRGEV’inden sonra küçük kızı Sümeyye Erdoğan’ın da vakfı oldu.
 
 
Sümeyye Erdoğan, kuruluşunda yer aldığı Kadın ve Demokrasi Vakfı’yla (KADEM) ülke çapında eğitim ve öğretime katkıda bulunup iyi ahlaklı ve hoşgörülü gençlik yetiştirecek.
 
 
Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, KADEM Vakfı’nın kurulduğunu dünkü Resmi Gazete’de ilan etti.
 
Yönetim yeri İstanbul olan vakfın kuruluşuna ilişkin tescil kararını İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi verdi.
 
Vakfın kurucuları arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın küçük kızı Sümeyye Erdoğan, büyük kızı Esra Erdoğan’ın eltisi Hafize Şule Albayrak, Eşi Emine Erdoğan’ın özel kalem müdiresi Sema Silkin, Başdanışmanı Mustafa Varank’ın eşi Esra Varank, 3’üncü havaalanı, metro hattı, Bakırköy Adalet Sarayı ve Başakşehir Stadyumu gibi ihaleleri alan Kalyon Grup’un sahibi Orhan Cemal Kalyoncu’nun eşi Reyhan Kalyoncu ile iş kadınları ve TÜRGEV Derneği yer alıyor.
 
TÜRKİYE GENELİNDE ÇALIŞACAK
 
Toplam 100 bin lira nakit varlıkla kurulan KADEM Vakfı’nın amacı, kadın ve ailenin toplumsal rolü ve statüsünü yükseltmek, kadına siyasal, sosyal ve ekonomik alanlara katılım bilinci aşılamak olarak belirlendi.
 
Vakfın; milli ve manevi değerlere saygılı, demokratik ilkeleri benimsemiş, özgüveni yüksek, yenilikçi, çalışkan, iyi ahlaklı, hoşgörülü ve başarılı bir gençlik yetişmesine katkıda bulunacağı ifade edildi. Vakfın amaçlarını gerçekleştirmek için tıpkı TÜRGEV gibi tüm ülke çapında faaliyet göstereceği belirtildi.
 
Buna göre vakıf, eğitim ve öğretim hizmetlerinin etkin ve verimli biçimde yerine getirilmesine yönelik çalışmalar yapacak, bu alana maddi ve manevi destek sağlayacak.
 
KADEM’iİN SAYISI 3'E ÇIKTI
 
KADEM Vakfı’nın kurulmasıyla aynı ön ismi taşıyan iki ayrı vakıf ve bir de dernek oldu. Yeni kurulan KADEM Vakfı’ndan farklı olarak Kalıcı Değerler ve Maarif Vakfı (KADEM) isimli vakıf uzun süredir vakıf faaliyetini sürdürüyor.
 
KADEM, Sümeyye Erdoğan’ın KADEM Vakfı’ndan farklı olarak kadınlara değil, yetim ve öksüz öğrencilere burs desteği sağlıyor roman, film ve benzeri edebiyat ve sanat eserlerinin basımını destekliyor.
 
SÜMEYYE ERDOĞAN : 28 ŞUBAT HAYATIMIN DÖNÜM NOKTASI

Öteyandan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Trabzon İl Temsilciliği'nin bir restoranda düzenlediği iftar programına katılan  Sümeyye Erdoğan burada yaptıı konuşmada, 28 Şubat'taki başörtüsü yasağına değinerek, o dönem başörtüsü yasağından ötürü Trabzon'un Araklı ilçesine geldiğini ve buradaki İmam Hatip Lisesi'nde öğrenim gördüğünü, bunun hayatının dönüm noktası olduğunu söyledi.

"ADALETLİ KADIN SÖYLEMİ"

 KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, KADEM Trabzon İl Temsilcisi Dr. Sevdegül Aydın Munga, AK Parti Trabzon milletvekilleri Adnan Günnar ve Ayşe Sula Köseoğlu, Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Aydoğdu, eski Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ve dernek üyesininde yer aldıkları iftarda  Sümeyye Erdoğan, kadın meselesinin dünyanın her yerinde son derece politik bir mesele olduğunu belirterek, "Kökleri bu topraklara ait adaletli, hakkaniyetli özgün bir kadın söylemi inşa etmeye çalışıyoruz. Kadınlarımızın yaşadıkları sorunları ve ihlal edilen haklarını salt bir kadın meselesi olarak görmek yerine insan hakları temelinde insan merkezli bir konu olarak ele alıyoruz" dedi. (sözcü)

 
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz