Medya Okulu İzmir’e geliyor!

İnsan haklarının izlenmesi için Medya Okulu 5 Mart'ta İzmir'de olacak


Kaos GL Derneği’nin 2006 yılından beri sürdürdüğü Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında 9 şehirde yapacağı “İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu” İzmir’e geliyor.

Okul kapsamında 5 Mart’ta Ege Üniversitesi LeGeBİT’in ev sahipliğinde Yenikapı Tiyatrosu’nda etkinlik yapılacak. Temel haber yazım teknikleri, ayrımcılığı haberleştirmenin yanı sıra insan hakları ihlallerinin izlenmesi ve raporlanması tartışılacak.

İnsan hakları savunucusu Murat Çekiç ve KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar’ın yürüteceği atölyelere katılım sınırı olduğundan web@kaosgl.org a konu başlığına ‘İzmir-İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu’ yazarak neden katılmak istendiğini anlatan kısa bir metin ile mail atılması gerekiyor.

Okul programı şöyle:

İnsan Haklarının İzlenmesi için Medya Okulu-İzmir

Yer: Yenikapı Tiyatrosu, 1439 Sok. 9/A Alsancak, Konak, İzmir

13.00-15.00: İnsan Hakları İhlallerinin İzlenmesi ve Raporlanması, Murat Çekiç

15.30-18.30: 5N1K 1 Lubunya uygulamalı haber yazım atölyesi, Yıldız Tar

Ayrımcılık ve insan hakları

Murat Çekiç, hem ayrımcılığın farklı boyutlarına odaklanacak hem de LGBT’lere yönelik işkencenin ve zalimane, insanlık dışı ve onur kırıcı muamelenin önlenmesi üzerine eğitim verecek. Çekiç’in değineceği başlıklardan bazıları şöyle:

*Bireylerin homofobik ve transfobik şiddetten korunması

*LGBT kişilere yönelik işkencenin ve zalimane, insanlık dışı ve onur kırıcı muamelenin önlenmesi

*Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığın yasaklanması

*İfade özgürlüğü, örgütlenme ve barışçıl toplanma haklarına saygı gösterilmesi

*LGBTİ’lerin sağlık, barınma, çalışma hakkı ve ayrımcılık

Haberimiz Var!

Yıldız Tar, hem temel haber yazım tekniklerini anlatacak hem de insan hakları alanında haber yaparken dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekecek. Uygulamalı bölümde ise katılımcılarla birlikte çeşitli konu başlıkları üzerinden örnek haberler incelenecek. Atölyeye katılanlar kendi haberlerini yazma imkanı da bulacak.

‘Gökkuşağının hikayesini anlatma’ sloganıyla yola çıkan okula ilişkin derneğin çağrısı şöyle:

“Kaos GL Dergisi’nin 1994 yılında çıkmasıyla başlayan LGBTİ basın ve yayıncılık serüveni 2007 yılında KaosGL.org internet gazetesiyle yeni bir aşamaya geçti. Hayatın her alanı heteroseksizmin kuşatması altındayken, “Eşcinsellerin kurtuluşu heteroseksüelleri de özgürleştirecektir” diyen bir örgüt olarak herhangi bir alana duyarsız kalamayacağımızı biliyoruz. LGBTİ olmak görünmezlik duvarlarına hapsedildiği gibi her alanda yaşanan ayrımcılık da bu görünmezlik duvarının ardına atılıyor. Haklarımızı, yaşadığımız hak ihlallerini görünür kılmak, aynı zamanda bir medya örgütü olduğumuz bilinciyle haberciliğin hepimizin yapabileceği bir ‘hikaye anlatıcılığı’ olduğunu göstermek için 2016’da İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu’nu 9 şehirde yapacağız. Homofobi ve transfobi karşıtı herkesi birlikte yürümeye ve gökkuşağının hikayesini dilimiz döndüğünce anlattığımız serüvenimize ortak olmaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki hikayemizi bizler anlatmazsak kimse anlatmayacak.”

İnsan Haklarının İzlenmesi için Medya Okulu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

*Bu etkinlik, Yerel Buluşmalar Küçük Hibe Fonu kapsamında İsveç Kalkınma Fonu (SİDA), Norveç Büyükelçiliği, Rainbow Solidarité ve Açık Toplum Vakfı destekleriyle gerçekleştirilmektedir.

(Kaos GL)

Yorumlar:

Yorum Yaz