İZBAN grevi Erdoğan'ın kararıyla 60 gün ertelendi

İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi Ticaret AŞ'ye (İZBAN) bağlı iş yerlerindeki grev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile 60 gün süreyle ertelendi. Karar, Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.


Karara gerekçe olarak, grevin "şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu nitelikte görülmesi" gösterildi.

Erteleme kararının 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 63'üncü maddesi gereğince alındığı bildirdildi.

AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Pazartesi günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İZBAN'daki greve ilişkin olarak, "Bu çile en kısa zamanda bitecek!" demişti.

İZBAN çalışanları, 10 Aralık  Dünya İnsan Hakları Günü'nde toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve gitmişlerdi.

DEMİRYOL-İŞ İZBAN YÖNETİMİNİ SAMİMİYETSİZLİKLE SUÇLAMIŞTI

27 Aralık'ta İZBAN'dan yapılan açıklamada, grevin "hemen sonlandırılması" şartıyla ve ilk öneriye göre 4 puanlık artışla ortalama yüzde 26 zam önerisinde bulunulduğu ancak Demiryol-İş Sendikası'nın greve devam etme kararı verdiği belirtilmişti. Demiryol İş Sendikası İzmir Şubesi ise İZBAN yönetiminden yapılan açıklamadaki toplu sözleşme tekliflerinin doğru olmadığı belirtilmişti.

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Müdürü Hüseyin Ervüz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İZBAN grevinin bazı çevrelerce siyasi bir oyun olarak yorumlanmasına tepki göstererek, "Siyasi malzeme değiliz. Biz sadece ekmeğimizin peşindeyiz" demişti.

Hüseyin Ervüz, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile ilgili olarak da, "Bir belediye başkanına yakışmayacak şekilde davranıyor. Bizi anlamak istemiyor" ifadelerini kullanmıştı.

DİSK CHP MİLLETVEKİLİ SENDİKACI BEKO : SORUNUN ASIL SORUMLUSU AKP

CHP İzmir Milletvekili ve eski Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Kani Beko Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İZBAN grevinin asıl muhatabının Ulaştırma Bakanlığı olduğunu ve grevin amacından saptırıldığını söylemişti.

Beko, "Greve gidilmesinin asıl nedeni yerel seçim öncesi İzmir'de ulaşımın felç olması ve Büyükşehirin beceriksizlikle suçlanmasıdır, yani politiktir. Bu sorunun asıl sorumlusu Ulaştırma Bakanlığıdır, AKP iktidarıdır" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar:

Yorum Yaz