KADEM: Kadın hakları ihlallerine karşı uzun soluklu politikalar önerdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın kurucusu olduğu hıalen Başkan Yardımcılığını yürüttüğü Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) 8 Mart bildirisi yayımladı.


Dün kuruluşunun  6 yılına giren Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)'in resmi internet sitesinde yer alan 8 Mart Düanya Emekçi Kadınlar Günü  mesajında kadınların merhametli, sağduyulu ve birleştirici tabiatları itibariyle yeryüzünde büyük medeniyetlerin kurulması ve kültür aktarımında önemli roller üstlendiği öne sürüldü.

KADEM'in 2013 yılında, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde cinsiyet adaleti ilkesiyle kadına, aileye ve topluma dair sorunlara çözüm üretmek için kurulduğu, kadın ve erkeği tanımlarken karşıt iki taraf değil birbirini tamamlayan iki insan anlayışını benimsediği kaydedilen 8 Mart mesajında, daha sonra şöyle denildi:

"Değişen toplumsal şartlar, kadınlara düşen rolün önemini azaltmamış bilakis onları hayatın farklı alanlarında da bulunmalarını gerekli kılmıştır. Diğer açıdan kadınların siyasi, sosyal ve ekonomik hayata doğrudan katılımları yeteri kadar destek görmemiş hatta zaman zaman engellenmiştir. Kadın ve erkekler arasında dengeli bir toplumsal katılım sağlanması açısından bu süreçte yaşanan sorunlara yönelik çözüm odaklı politikalar geliştirilmesiyle mümkün hale gelecektir.

Dünyanın dört bir yanında kadınların yaşadıkları ayrımcılık ve haksızlıkların son bulması ve kadına yönelik işlenen suçların hak ettiği şekilde cezalandırılması, toplum ve ailenin varlığını koruyabilmesi için son derece elzemdir.

Kadın hakları ihlallerinin önüne geçmek için, uzun soluklu politikalar oluşturulması ve bunların kısa zamanda uygulanabilir hale getirilmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede insan haklarına saygılı ve daha yaşanabilir bir hayat mümkün olacaktır.

Toplumun istikbali açısından da bir ihtiyaç olan kadınlarla ilgili bu düzenlemelerin gayret ve kararlılıkla takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygılarımızla bildiririz."


Yorumlar:

Yorum Yaz