Mersin Kadın Platformu'nun, 8 Mart etkinlikleri panelle başladı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir haftaya yayılan çeşitli etkinlikler programlayan Mersin Kadın Platformu, 7 Mart'da kentte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi düzenleyecek 8 mart akşamı da İstanbul'da gece yürüyüşünde buluşacaklar.


Geçtiğimiz günlerde Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenledikleri basın toplantısıyla  8 Mart etkinlik programını açıklayan platform, 1 Mart'da  Mersin Kadın Savunma Ağı  ve Mersin Cemevi Kadın kolları ile ortaklaşa “Kadın mücadelesi yaşam mücadelesidir” başlıklı panel gerçekleştirdiler.

Kadın Platformu adına açıklama yapan Zeynep Kaya, erkek şiddetinin her geçen gün çığ gibi büyüdüğü ve kadın yaşamına yönelik saldırıların arttığı koşullarda 8 Mart’ı karşıladıklarını ifade etti.

İktidar politikalarının, diyanet fetvalarının üzerine eklenen ekonomik krizin kadınlara şiddet, ayrımcılık, yoksulluk olarak geri dönerek kadınların daha fazla mağdur ettiğini dile getiren Kaya, şunları söyledi:

“Rabia Naz’a, Nadira’ya, Yeldana’ya ne olduğunu soruyoruz.  55 gündür Dersimde kayıp olan Gülistan Doku’ya ne olduğunu sorarak karşılıyoruz 8 Mart’ı. İntihar görünümlü cinayetlerle kadınların yaşam hakkı elinden alınıyor. Kazanılmış haklarımıza  göz dikiliyor. Nasıl yaşayacağımıza, kimi sevip sevmeyeceğimize, doğurup doğurmayacağımıza, bedenlerimize, hayatlarımıza, iktidar ve erkekler tarafından sürekli müdahale ediliyor. Ekonomik krizin faturası kadınlara işsizlik, yoksulluk, ev içi emek sömürüsünün katmerlenmesi, güvencesizlik olarak dönüyor. Tüm bu eşitsizlik, adaletsizlik ve erkek şiddeti karşısında, 8 Mart’a sayılı günler kala kocaman bir “yeter” diyoruz. Kadın dayanışmasını yükseltmeye, isyanımızı haykırmaya, alanlara çağırıyoruz.”

Kaya'nın bildirdiğine göre, Mersin Kadın Platformu'nun  kentte gerçekleştireceği 8 Mart program şöyle :

4 Mart: İnsan Hakları Derneği ve HDP Kadın Meclisi cezaevlerindeki kadınlara kart gönderecek. Eğitim-Sen sendika binası terasında Kadın Buluşması düzenleyecek
 
6 Mart: HDP Kadın Meclisi, “Biz kadınlar özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız”  şiarıyla kadın kurumları temsilcileriyle dayanışma kahvaltısı düzenleyecek. Ekmek ve Gül de kadınlarla Yenişehir Belediyesi Nikah Salonu’nda bir araya gelecek.
 
7 Mart Mersin Kadın Platformu,  Eski Stadyum yanında miting düzenleyecek.
 
8 Mart: Galatasaray Meydanı’nda Günebakan Kadın Festivali düzenlenecek. İnsan Hakları Derneği “Hak arama mücadelesinde kadın ve barış dili” başlıklı panel düzenleyecek. Mersin Kadın Platformu, Kushimato Sokağı’nda Feminist Gece Yürüyüşü düzenleyecek.”  (KAZETE)

Yorumlar:

Yorum Yaz