İKD'den 8 Mart İstanbul Buluşması'na çağrı

İlerici Kadınlar Derneği (İKD) eşitlikçi bir düzen kurulmalı diyenleri 8 Mart günü saat 16.00'da Kartal Meydanı'nda İstanbul Buluşmasına çağırdı.Bugün; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için İstanbul programını açıklayan İlerici Kadınlar Derneği (İKD),  “Gericiliğe boyun eğmeyen, laiklik kırmızı çizgimizdir diyen, aydınlanmadan yana olan, eşitlikçi bir düzen kurulmalı diyen tüm yurttaşları Kartal Meydanı'ndaki 8 Mart İstanbul Buluşmasına güç vermeye  davet etti.
 

İKD’den yapılan çağrı şöyle:

"KADIN CİNAYETLERİ ARTIYOR AMA İSTANBSUL SÖZLEŞMESİ HEDEF HALİNE GETİRİLİYOR"“Ülkemizde neredeyse her gün bir kadın cinayeti işleniyor. Ülkemizde kadınlar evde, sokakta, toplu taşıma araçlarında, işyerlerinde şiddete maruz kalıyor. 2019’da en az 334 kadın öldürüldü. Kadın cinayetleri artarken İstanbul Sözleşmesi hedef haline getiriliyor. Kadına yönelik şiddetin önlenmesini öngören 6284 sayılı kanun hiçe sayılıyor. Mahkemeler kadın cinayetlerinde iyi hal ve tahrik indirimlerine devam ediyor.

"EKONOMİK KRİZ DERİNLEŞİYOR, KADINLAR GÜVENCESİZ VE ESNEK ÇALIŞMAYA MAHKUM EDİLİYOR"Ekonomik kriz derinleşiyor, işsizlik ve yoksulluk artıyor. Kriz diyerek yapılan zamlar ile emekçilerin cebinde ki son kuruşa el uzatanlar öte yandan çılgın projelerle patronlara büyük rant kapıları açıyor. Emekçi kadınlar düşük ücretlere, güvencesiz ve esnek çalışmaya mahkum ediliyor. Kadınlar yoksullukla mücadele etmeye çalışırken nafaka hakkına göz dikiliyor

AKP tarafından yapılan düzenlemeler kadınlara sağlanan bir ayrıcalıkmış gibi gösteriliyor. Aksine bu düzenlemeler patronların ihtiyaçları ile uyumlu. Bu uyum, kadının anne rolünü öne çıkarıyor. üretim sürecindeki yerini ikinci plana itiyor.

Derinleşen sömürü koşullarına gericilik eşlik ediyor. Laiklik tasfiye ediliyor. Yurttaşlık yerine tebaa anlayışı yerleştiriliyor. Devlet, cemaat ve tarikatlara teslim ediliyor. Tarikat ve cemaat yurtları, okulları gençlerimizi esir alıyor.ÇOCUK İSTİSMARCILARINA AF GÜNDEMDE
 
Sözde profesör ünvanlı yobazlar üniversite kürsülerini işgal ediyor. Depremi ceza, çocuk istismarını hak diye sunuyor.

Gericiler kadın erkek eşitliğinin fıtrata aykırı olduğunu buyuruyor.

Milli eğitimin kitaplarında başı açık kadınlar zorba ve istismarcı olarak lanse ediliyor

Beş yaşındaki çocuklara sübyan okullarında başı açık kadınların cehennemlik olduğu empoze ediliyor. Kadınların çalışmasının günah olduğu, kadının kazandığı paranın ise haram olduğu anlatılıyor.

Eğitimde ki dönüşüm ile birlikte kız çocuklarının okullaşma oranı düşüyor. Erken yaşta evlilikler meşrulaştırılıyor.

Çocuk istismarcılarına af tasarıları hazırlanıyor. Müftülere nikah yetkisi veriliyor. Medeni kanuna paralel bir şer-i hukuk yaratılıyor.

Sömürü üzerine kurulan, gericilik ve şiddet ile beslenen bu düzen değişecek

İKD 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde eşitlik, laiklik ve sosyalizm için mücadeleyi büyütüyor.

Hakkımızı istiyoruz diyen, insanca bir yaşam için mücadele eden emekçi kadınları,

Gericiliğe boyun eğmeyen, laiklik kırmızı çizgimizdir diyen, aydınlanmadan yana olan yurttaşlarımızı,

Eşitlikçi bir düzen kurulmalı diyen bütün dostlarımızı 8 Mart İstanbul Buluşmamıza güç vermeye çağırıyoruz."
(kazete Haber Merkezi)


Yorumlar:

Yorum Yaz