Van'da kadınlar 8 Mart'ı düğün salonunda kutladı

Kadınların 8 Mart'da sokaklara çıkmasının izin verilmediği Van'da HDP'li ve DTK'lı kadınlar düğün salonunda biraraya gelerek özgürlük taleplerinden ödün vermeyeceklerini dile getirdiler.


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bu yıl Van’da “Direnişi örgütlüyor, özgürlüğe yürüyoruz” çağrısıyla Kültür Sokağı’ndaki bir düğün salonunda gerçekleştirildi. Kutlamalara HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Van Milletvekili Muazzez Orhan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyelerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.
 
Etkinlikte  konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, eş başkanlık sisteminin kırmızı çizgileri olduğunu ve bundan asla vazgeçmeyeceklerini söyledi. Başaran, kadınlar için sadece 8 Mart’ın değil tüm günlerin direniş günü olduğunu söyledi. Rojava ve Şengal’de IŞİD’i kadınların yendiğini belirten Başaran, Öcalan'ın 1999 yılından bu yana ağır tecrit koşullarında tutulduğunu iddias ederek "Tecridin ne olduğunu 5 bin yıldır tecrit altında tutulan biz kadınlar çok iyi biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar biz sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Siyaseti de, toplumu da kadınlar özgürleştirecek ve demokratikleştirecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 8 Mart etkinliği müzik dinletisi ile devam etti. (MA)

Yorumlar:

Yorum Yaz