Kadınlar Kadıköy’den seslendi: İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmayı aklınızdan geçirmeyin

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu'ndan kadınlar Meclis'in açıldığı gün Kadıköy'de eylem düzenledi.


Eminönü İskelesi önünde bir araya gelen kadınlar ellerinde "İstanbul Sözleşmesi'ni Uygula" yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar ayrıca Gülistan Doku'nun, Rabia Naz Vatan'ın, Nadira Kadirova'nın, Aleyna Çakır'ın, Yeldana Kaharman'ın faillerinin yargılanmasını istedi

Kadınlar ellerinde “Takipteyiz, Haklarımızdan ve Hayatlarımızdan Vazgeçmeyeceğiz” yazılı pankart taşıdı. Eminönü İskelesi önünde bir araya gelen kadınlar ellerinde “İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula” yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar ayrıca Gülistan Doku’nun, Rabia Naz Vatan’ın, Nadira Kadirova’nın, Aleyna Çakır’ın, Yeldana Kaharman’ın faillerinin yargılanmasını istedi.Kadınlar alandan şöyle seslendi:

Kadınların her gün erkekler tarafından katledildiği, cinsel saldırıya uğradığı bir ülkede iktidar ısrarla İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açıyor ve sözleşmenin uygulanmasında çeşitli engeller çıkararak kadınların, çocukların, LGBTİ+’ların haklarını açıkça gasp ediyor. Bu tartışmaların ve saldırıların sonucunda mesajı alan erkek yargı; cinsel saldırılar, katliamlar apaçık ortada olmasına rağmen erkekleri korumaya, aklamaya devam ediyor. Gülistan Doku 270 gündür bulunamıyor, İ.E. beyanı esas alınmadığı için yalnızlığa ve intihara itiliyor. Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından tecavüze uğrayan 17 yaşındaki İ.E. intihar etti ve hastanede hayatını kaybetti. Devlet ise Musa Orhan’ın cezalandırılması için sosyal medyada tepki oluşana kadar hiçbir adım atmadı. Erkek egemen devlet ve adalet yüzünden katiller serbest. Tecavüzcü- katil Musa Orhan’ın serbest bırakılmasıyla devlet kadınlara tecavüzü de katliamı da reva gördüğünü bir kez daha alenen itiraf etti. 28 Eylül’de İstanbul’da bir trans kadın bir erkek tarafından katledildi ve arkadaşımızın ailesinin tüm itirazlarına rağmen fail serbest bırakıldı.Ardından basın açıklamasına geçen kadınlar şunları kaydetti:

İstanbul Sözleşmesi’ne alternatif olarak düşünülen, ‘yerli’ denilerek hazırlığına kılıf uydurulan yeni bir sözleşmeye karşı takipteyiz. Basına sızan bilgilere göre Erdoğan’ın ‘Biraz gündemden düşürün.’ dediği ve meclis açıldıktan sonraya bırakıldığı söylenen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme çalışmalarına, ‘yeni yol haritaları’ diye ifade edilen planlara karşı takipteyiz. Uyarıyoruz: Meclisin yeni yasama yılında İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Yalnızca İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin gündemden kalkmasını değil aynı zamanda sözleşmenin yükümlülüklerinin de uygulanmasını istediklerini vurgulayan kadınlar açıklamaya şöyle devam etti:

İktidar sadece sözleşmeyi ve maddelerini tartışmaya açarak değil, şiddet ve cinayet faillerini koruyarak da kadınların giderek güvensiz koşullarda yaşamasına ve erkek şiddetinin artmasına neden oluyor. Burada adlarını anamadığımız onlarca kadın İstanbul Sözleşmesi tartışmalarının kadınlara karşı düşmanlık haline dönüştüğü günlerde erkekler tarafından katledildi. Sözleşmeye ve haklarımıza saldırının nasıl bir aymazlığa büründüğünü görmek için son bir örnek verelim: Sakarya’da, 12 yaşındaki çocuğu istismar ettiği gerekçesiyle tutuklanan tarikat lideri Fatih Nurullah, müritlerine yazdığı mektupta ‘İstanbul Sözleşmesi’ndeki beyan esas alınarak, bu durum zuhur etmiştir’ dedi. Bunu bir çocuk istismarcısı söyledi.

Atılan sloganların bir kısmı şöyle:
  • Kadın cinayetleri politiktir
  • Trans cinayetleri politiktir
  • İstanbul sözleşmesi için takipteyiz
  • Erkeklere itaat etmiyoruz
  • Patriyarkaya itaat etmiyoruz
  • Kocalara, babalara, patronlara, adamlara, tek adama itaat etmiyoruz
  • İstanbul Sözleşmesi’ni iptal etmeye kalkanlara itaat etmiyoruz
  • Kadına yönelik şiddete engel olmayanlara itaat etmiyoruz
  • Bizi koruyan yasaları uygulamayanlara, kaldırmaya çalışanlara itaat etmiyoruz (Sendika.org)

Yorumlar:

Yorum Yaz