İzmirli gazeteciler de AKP'ye 'İstanbul Sözleşmesini uygula' dedi

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, 25 Kasım. ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bir açıklama yaparak "Biz medya mensupları şiddetin artmasına, olağanlaşmasına neden olacak her türlü söylem, haber ve görüntüden kaçınacağız" dedi.


İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu'nun açıklamasında, pek çok kadının dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatın her alanında şiddete maruz kaldığına dikkat çekerek "Ve yine ne yazık ki önleyici tedbir kararları alınmadığından, koruyucu tedbir kararlarının uygulanmasında da sorunlar yaşandığından erkek-egemen söylemin baskın olduğu bu topraklarda kadınlar göz göre göre katillerinin eline teslim ediliyor. Nereden gelirse gelsin şiddete hep birlikte dur demezsek, hemen hemen her gün kadın cinayetlerine, kadına yönelik şiddete tanık olmaya devam edeceğiz"  ifadesine yer verildi.

Gazeteciler olarak, devletten İstanbul Sözleşmesi'nin tam anlamıyla hayata geçirilmesini, şiddetin her türlüsünün önlenmesi için, kadın örgütleriyle birlikte hareket ederek bir yol haritası belirlenmesini, bu yol haritasına göre eylem planlarının taviz vermeden bir an önce kararlılıkla uygulanmasını bekledikleri kaydedilen açıklamada, 

İGC, açıklamasında gazetecilerin cinsiyet eşitliği ve hak odaklı gazetecilikle ilgili uyacakları kuralları şöyle sıraladı:
  • "Biz medya mensuplarının da şiddetin artmasına, olağanlaşmasına neden olacak her türlü söylem, haber ve görüntüden kaçınacağımızı,
  • Yaptığımız her haberde şiddete, ayrımcılığa, nefret söylemine karşı ‘vicdanlı’, ‘ötekini gözeten’ ve ‘eşitliği-hukuku dayanak alan’ bir habercilik anlayışla hareket edeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz. 
  • Sadece cinsiyet kimliği, cinsel yönelimi nedeniyle değil hiç kimsenin yok sayılmadığı, ötekileştirilmediği, ayrımcılığa, şiddete maruz kalmadığı bir dünya için gerçek, doğru, hak odaklı habercilik anlayışıyla, gazeteciliği kamusal bir hizmet görerek görevimizin başında olmamız gerektiğinin bilincindeyiz.
Şiddetin olmadığı bir dünya umuduyla…"

(kazete.com.tr)

 


Yorumlar:

Yorum Yaz