10 Ocak Gazetecilerin 'Kara Günü: Her 100 gazeteciden 25'i işsiz

Türkiye'de basın emekçilerinin sosyal ve ekonomik haklarını güvence altına alan 212 Sayılı Basın Yasası'nın 1961'de yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak bilinse de yıllardır Çalışamayan Gazeteciler Günü olarak anılıyor.


İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) 10 Ocak Çalışa(maya)n Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yaparak "Çünkü Türkiye’de gazetecilerin yüzde 25’i işsiz. Ekonomik ve siyasi baskıların arttığı, gazetelerin ve televizyonların kapanmak zorunda kaldığı, binlerce basın emekçisinin baskılarla yıldırılmaya çalışıldığı, haklarının gasp edildiği, işsiz bırakıldığı bir dönemde mesleğimizin onur gününü ne yazık ki bu yıl da gönül rahatlığıyla kutlayamıyoruz" dedi.

Her yıl açıklanan basın özgürlüğü raporlarının özetiinin bile Türkiye'de gazeteciliğin  ne kadar vahim durumda olduğunu gözler önüne serdiğine dikkat çekilen İGC'nin açıklamasında  şu ifadelere yer verildi:

  • "Yapılan yargı reformuna rağmen 85 gazeteci hâlâ demir parmaklıklar ardında tutsak.
  • Son bir yılda gazetecilere yaklaşık 76 yeni soruşturma açıldı. 28 gazeteci cezaevine girdi.
  • 11 gazeteci gözaltındayken darp edildiğini beyan etti.
  • Son bir yılda en az 37 basın emekçisi fiziki saldırıya maruz kaldı.
  • Saldırıya uğrayan gazetecilerin 23’ü ulusal, 14’ü yerel medya çalışanı.
  • Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre 180 ülke içinde 154’üncü sırada yer alıyoruz. 
  • Bunun yanı sıra çağımızın en önemli bilgi akışını sağlayan dijital medyada yüzlerce haber sansürlendi, internet haber siteleri kapatıldı. Ekranlar karartıldı ya da kapanmak zorunda bırakıldı. Yerel Medyada 2020 yılı için kapanan veya birleşme ile yayınına son veren gazete sayısı 125 civarında.
  • Son 4 yılda ise kapanan gazete sayısı 800 civarında. 2020 yılında uydudan yayın yapan 18 TV uydu bedelini ödeyemediği için sadece internet üzerinden yayın yapmak zorunda kaldı.
Saydıklarımız yaşadığımız sorunların sadece bir bölümü.
 
DEMOKRASİMİZ TEHDİT ALTINDA

Yaşadığımız dönemde tutsak edilen sadece gazetecilerin kalemleri değil halkın haber alma hakkı ve ifade özgürlüğüdür. Dolayısıyla demokrasi de tehdit altındadır.

Ülkemizde gerçek anlamda gazetecilik yapmak her dönem zor olmuştur.  Buna rağmen mesleklerinin gereğini yerine getiren onurlu gazeteciler hiçbir zaman geri adım atmamıştır.

Her zaman olduğu gibi mesleğini ilkeli bir şekilde yapan onurlu meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü ne yazık ki bu yıl da kutlayamıyoruz. Mesleğimizin en önemli günlerini adına yakışır bir şekilde coşkuyla kutlayacağımız günler gelene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz." (Kazete)

Yorumlar:

Yorum Yaz