Kadınlar, 'İstanbul Sözleşmesi bizim' demek için alanlara çıkıyor

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyor. Gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Türkiye'nin ayrıldığı İstanbul Sözleşmesi kadınları şiddetten korumak için hayati öneme sahip. Türkiye'nin uygulamaması halinde yaptırımı olan sözleşmeden kadınlar asla vazgeçmiiyor.


İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı olan Türkiye, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de gece yarısı yayımlanan kararnameyle sözleşmeden çekilme kararı aldı. Meclis'te oy birliğiyle kabul edilen ve insan hakları başlığında hukuki bağlayıcılığı bulunan ilk uluslararası belge niteliğindeki İstanbul Sözleşmesi, 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açılmış ve 1 Ağustos 2014'te yürürlüğe girmişti. Resmi adı, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesini amaçlayan, hukuki bağlayıcılığı bulunan ilk uluslararası belge niteliğinde. Sözleşme, 34 ülke tarafından imzalandı ve onaylandı. Sözleşmeyi imzalamasına karşın henüz onaylamamış ülkelerin sayısı 12, Avrupa Konseyi üyesi olup sözleşmeye imza atmayan ülkeler ise Rusya ile Azerbaycan.


Siyasal İslamcı yayın organı Yeni Akit Gazetesi'nin Sümeyya Erdoğan Bayraktar'ın kurucu başkanı olduğu KADEM'i İstanbul Sözleşmesi'nden dolayı hedef alan saldırısına, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, çağrısıyla ülkücülerin, bazı cemaat ve tarikatların da destek vermesine  kayıtsız kalamayan AKP'li Cumhurbaşkanı'nın imzasını geri çektiği İstanbul Sözleşmes'ne kadınlar sahip çıkmakta kararlılar.İstanbul, Ankara ve İzmir' başta olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde ilçesinde kadınlar bugün 'İstanbul Sözleşmesi bizim' demek için sokaklara çıkıyor.İl kadın platformlarının bugün saat 16.00'dan itibaren yörelerinde gerçekleştirecekleri eylem programları şöyle:
 • Adana 17.00 Atatürk Parkı 
 • Ankara 17.30 Çankaya Belediyesi önü 
 • Antalya 17.30 Attalos Meydanı 
 • Bursa 17.30 Fomara Meydanı 
 • Denizli 17.30 Çınar Meydan 
 • Diyarbakır 17.00 Dağkapı Meydanı 
 • Eskişehir 14.00 Kanatlı AVM önü 
 • Hatay 17.00 Köprübaşı 
 • İstanbul 17.00 Kadıköy Beşiktaş İskelesi önü 
 • İzmir 16.00 Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önü 
 • Kocaeli 17.30 Belediye İşhanı önü
 • Mersin 18.00 Kushimato Meydanı 
 • Samsun 18.00 Şehir Kulubü önü 
 • Dersim 15.00 Sanat Sokağı 
 • Sinop 13.00 Eğitim-Sen Binası Önü 
 • Hopa 17.00 Hopa Parkı 
 • Çanakkale 17.00 İskele Meydanı 
 • Datça 17.00 Cumhuriyet meydanı 
 • Bodrum  16.00 Bodrum Belediyesi karşısı kadın ağacı önü 
 • Ayvalık 17.00 Cumhuriyet Meydanı 
 • Fethiye 18.00 Fethiye Kültür Merkezi Önü 
 • Edirne 17.00 Saraçlar Caddesi PTT Önü 
 • KDZ Ereğli 17.00 Atatürk Anıtı 
 • Uşak 17.00 Belediye Önü


'TOPLUMSAL CİNSİYET' TANIMI YAPAN İLK ULUSLARARASI SÖZLEŞME

İstanbul Sözleşmesi “toplumsal cinsiyet” kavramının tanımını yapan ilk uluslararası sözleşme olma özelliği taşıyor. Toplumun, kişilere, cinsiyete dayalı olarak biçtiği rollerin varlığına ve bu kapsamda kadınlara yönelik uygulanan şiddete dikkat çekiyor. Kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olduğunun altını çiziyor.AVRUPA ÜLKELERİNİ HUKUKİ OLARAK BAĞLAYAN İLK BELGE

İstanbul Sözleşmesi’nin en önemli özelliği, biyolojik veya hukuki, ailevi bağ olup olmadığına bakılmaksızın ev içi şiddetin (örneğin eski veya mevcut eşler, evlilik dışı partnerler, birlikte ikamet edilen aile fertleri, akrabalar veya birlikte ikamet edilen başkaları tarafından yöneltilen şiddetin) ve kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin standartlar öngören ve Avrupa ülkelerini hukuki olarak bağlayan ilk belge olmasıdır.Kadınlar ve erkekler arasında hukuki ve fiili eşitliğin sağlanmasının kadına yönelik şiddeti önlemede anahtar bir unsur olduğunu benimseyen Sözleşme, kadınlara yönelik ayrımcılığı da yasaklamaktadır.SÖZLEŞME, HANGİ DAVRANIŞLARDA YAPTIRIM UYGULAMAYI ZORUNLU KILIYOR?

İstanbul Sözleşmesi taraf devletlere aşağıda belirtilen davranışlara yönelik cezai ya da hukuki yaptırım uygulamayı zorunlu kılıyor. 
Sözleşme kapsamındaki suçlar şu şekilde sıralanıyor:

- Ev içi şiddet (fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik)

- Taciz amaçlı takip;

- Tecavüz dahil, cinsel şiddet;- Cinsel taciz;

- Zorla evlendirme;

- Kadınların sünnet edilmesi;

- Kürtaja zorlama ve kısırlaştırmaya zorlama.


Sözleşme bu tip şiddet olaylarına sıfır tolerans gösterilmesini, mağdur olan kimse failin eşi, sevgilisi ya da ailenin bir ferdi ise, aile içinde işlenen suçların gizli kalmamasını amaçlıyor.


SÖZLEŞMENİN DEVLETLERDEN TALEPLERİ

Sözleşme ayrıca, taraf devletlerden belli koşullar nedeniyle şiddete açık hale gelmiş olan kadınların özel ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulmasını da talep ediyor. 

Sözleşmenin kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla devletten talepleri:

-Kadınlara yönelik şiddetin kabullenilmesine neden olan tutumların, toplumsal cinsiyet rollerinin ve klişelerin değiştirilmesi;

-Mağdurlar üzerinde çalışan profesyonel kadroların eğitilmesi;

-Farklı şiddet türleri ve bunların travma yaratıcı özellikleri hakkında farkındalık yaratılması;

-Eğitimin her kademesinde, eşitliği ele alan konuların ders müfredatına dahil edilmesi;

-Halka ulaşabilmek için STÖ’lerle, medyayla ve özel sektörle işbirliği yapılması.

Sözleşmenin şiddete uğrayan kadının korunması için devletten talepleri:

-Tüm tedbirler içinde, mağdurların ihtiyaçlarına ve güven içinde olmalarına en büyük önemin verilmesinin sağlanması;

-Mağdurlara ve çocuklarına psikolojik ve hukuki danışmanlığın yanı sıra tıbbi yardım da sağlayan özelleşmiş destek hizmetlerinin düzenlenmesi;


-Yeterli sayıda sığınma evinin tahsis edilmesi ve günün her saati kullanılabilecek ücretsiz telefon yardım hatları sağlanması.

Sözleşmenin şiddet uygulayan failin yargılanmasına yönelik devletten talepleri:

- Kadınlara yönelik şiddetin suç sayılmasının ve gerekli cezaların verilmesinin sağlanması;

- Gelenek, töre, din, yada “namus” gerekçelerinin, herhangi bir şiddet eyleminin bahanesi olarak kabul edilmemesinin sağlanması;

- Soruşturma ve yargılama sürecinde mağdurların özel koruma tedbirlerinden yararlanmalarının sağlanması;

- Kolluk kuvvetlerinin yardım isteyenlere anında yardıma gidebilmelerinin ve tehlikeli durumlara yetkinlikle müdahale etmelerinin sağlanması.


6284 SAYILI KANUN HEDEF ALINIYOR

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmak istenmesinin nedenlerinden biri de 6284 sayılı kanun. İstanbul Sözleşmesi doğrultusunda; 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çıkarıldı. Çıkarılan bu kanuna göre; devlet, şiddetten şikâyetçi olan kadına, dilerse çocuklarıyla birlikte barınma imkânı veriyor. Süreç sona erene değin maddi yardım sağlıyor. İş ve hatta kimlik değişikliği yapmak isterse yardımcı oluyor. Şiddet uygulayan hakkında en az bir ay süreyle uzaklaştırma kararı alınıyor. (KAZETE/ Çatlak Zemin)

Yorumlar:

Yorum Yaz