İstanbul’da 7 yerde kadınlardan 'İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!' eylemi

- İstanbul Sözleşmesi’nde çekilme kararına karşı İstanbul’un 7 noktasında kadınlar yağan yağmura ve soğuğa rağmen eylem gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına kadınların tepkisi dinmiyor. İstanbul’un yedi farklı noktasında bu akşam kadınlar alanlara çıkarak, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alan hükümeti protesto etti.
 
Kadınlar Şişli, Güzeltepe, Fatih, Avcılar, Küçükçekmece, Sarıyer ve Alibeyköy’de şiddetli yağmura rağmen taleplerini haykırdı.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! İsyanımızla her gün her yerdeyiz” şiarıyla haklarını savunmak için Şişli Pangaltı’da eylem gerçekleştirdi. Eylemde, “ İstanbul Sözleşmesi bizimdir" pankartı açılırken, “Bir gece yarası hayatlarımızı karartamazsın!” , “İstanbul Sözleşmesini uygula” dövizleri taşındı. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Züleyha Gülüm ve çok sayıda kadın katıldı. Eylemde basın metnini Rojda Aksoy okudu.
 
‘Sözleşme’nin feshi faşizmi kurumsallaştırmak için hamle’
 
İktidarın yapısal bir kriz içerisinde bulunduğunu kaydeden Rojda, “İktidar, kurmaya çalıştığı faşist rejimi LGBTİ+lara yönelik saldırıları, gözaltıları, çıplak aramaları, halkın iradesini yok sayan politikalarla yine karşımızda. Ve bu politikalar elbette tesadüfi değil. Faşizmi kurumsallaştırmak için hızlıca hamleler yapmaya çalışan iktidar bir gece yarısı düşmanca, toplumu ayrıştırırcasına gündeme getirdiği İstanbul Sözleşmesi’ni cumhurbaşkanı kararnamesi ile feshetti. Bu kararı tanımıyoruz” diye konuştu.
 
‘Karar cinayetlerin önünü açıyor’
 
İstanbul Sözleşmesi’nin yargıya failleri cezalandırma yükümlülüğü verdiğinin altını çizen Rojda, “Sözleşmeden çekilmek, devletin bu yükümlülüklerden kaçması anlamına gelir. Kadın cinayetlerine karşı, kadına yönelik şiddeti önlemek için sorumluluk almayı reddettiği anlamına gelir. Bu devletin kadınlara karşı olduğu anlamına gelir. Bu karar açıkça şiddetin, tacizin, tecavüzün, cinayetin ve cezasızlığın önünü açmaktır” ifadelerine yer verdi.
 
‘Kararı tanımıyoruz’
 
İstanbul Sözleşmesi’nin bir lütuf olmadığını vurgulayan Rojda Sözleşme’nin kadın mücadelesi ile kazanılmış bir hak olduğunu dile getirdi. Sözleşme’nin feshedilmesiyle, kadınların iradesini yok sayıldığını belirten Rojda, bu kararı tanımadıklarının altını çizdi.
 
Eylem, "Kararı geri çek sözleşmeyi uygula" sloganları ardından son buldu.
 
Kocamustafapaşa- Fatih
 
İstanbul Sözleşmesi için İstanbul Fatih ilçesine bağlı Kocamustafapaşa Mahallesinde bir araya gelen kadınlar “Haklarımızdan, hayatlarımızdan ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ dedi.
 
Küçükçekmece
 
Küçükçekmece’de kadınlar Ali İsmail Korkmaz Parkı’nda bir araya geldi. Eylemde kadınlar adına konuşan Huriye Aygüneş, kadınlara yönelik  şiddeti önleyen, koruyan, kadınları güçlendirecek destek mekanizmalarını oluşturan ve failleri cezalandırma yükümlülüğü veren bir sözleşmeden çekilmenin devletin bu yükümlülüklerden kaçması anlamına geldiğini belirtti. İktidarın sözleşmeden çekilme kararı ile kadın cinayetlerine karşı, kadına yönelik şiddeti önlemek için sorumluluk almayı reddettiğini vurgulayan Huriye sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul Sözleşmesi bizlerin yıllardır süren mücadelesi sonucu yazıldı. Çıkma kararını asla tanımıyoruz! Bir grup adamın sözünün, tek adamın kararının kadınlar tarafından hükmü yoktur! İstanbul Sözleşmesi gerektiği gibi uygulanana, erkek şiddeti son bulana kadar mücadelemiz devam edecek. Kadın düşmanı devlete karşı yaşasın kadın dayanışmamız.”
 
Alibeyköy
 
Alibeyköy’de de kadınlar Cengiz Topel Dörtyol’da bir araya geldi. Kadınlar “İstanbul Sözleşmesi bizimdir” yazılı pankart açtı. Burada da kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini vurguladı. 
 
Eyüp
 
Eyüp’de ise Nurtepe ve Güzeltepeli kadınlar Güzeltepe Meydanı’nda bir araya geldi. Kadınlar “Haklarımız ve hayatlarımız için İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” yazılı pankart açtı. 
 
Sarıyer
 
Sarıyer’de kadınlar Ömürtepe Meydanı’nda bir araya geldi.  “İstanbul Sözleşmesi bizimdir” yazılı pankart açtı.  
 

Yorumlar:

Yorum Yaz