Adıyaman Kadın Platformu: İstanbul Sözleşmesi herkesi korur

Adıyaman Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Tüm kadınları yaşamımızı ve haklarımızı korumak için, şiddetsiz bir dünya için mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.


Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Adıyaman Kadın Platformu, basın açıklaması gerçekleştirdi.

 Adıyaman Merkez’de bulunan Demokrasi Parkı’nda düzenlenen etkinlikte, “İstanbul Sözleşmesi bizimdir, haklarımızdan hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” pankartları açıldı.
 
Açıklamayı kadınlar adına Adıyaman Kadın Platformu üyesi Naile Çalışkan okudu.
 
‘İstanbul Sözleşmesi herkesi korur’
 
İstanbul Sözleşmesi’nin büyük bedeller verilerek elde edildiğini kaydeden Naile, İstanbul Sözleşmesi’nin Kadına Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi olduğunu hatırlattı. Naile, “Bu sözleşme 2011 yılında Türkiye’nin de ilk imzacısı olduğu bir sözleşmedir ve Anayasa'nın 90. maddesi uyarınca 2014 yılında TBMM’de yasayla onaylanarak yürürlüğe girmiştir. İstanbul sözleşmesi; kadına yönelik şiddeti bir insan hakkı ihlali sayar. Kadınlara yönelik şiddeti ortadan kaldırmayı ve şiddetin temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yattığını tespit eder. İstanbul sözleşmesi; herkesi ayrımcılık yapmaksızın korur” diye vurguladı.
 
‘Çekilme hukuka aykırıdır’
 
İstanbul Sözleşmesi’nin uzun zamandan beridir iktidarın hedefinde olduğunu ifade eden Platformun üyesi Naile Çalışkan, İstanbul Sözleşmesi ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ ilkesine dayandığı için hükümetin hedefinde olduğunu belirterek, “Asıl önlenmesi gereken kadınlara uygulanan şiddet, kadın cinayetleri, tacizleri, tecavüzleri iken cumartesi günü sabaha karşı İstanbul sözleşmesinin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedildiği açıklandı. Ülke tarihinde ilk defa hem de imza törenine ev sahipliği yapmaktan ve ilk imzacısı olmaktan gurur duyulduğu açıklanan bir insan hakları sözleşmesinden imzasını çekmiştir. Bu çekilme kararı anayasaya ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır. Bir uluslararası sözleşme hangi usulle yürürlüğe girdiyse ancak aynı biçimde yürürlükten kaldırılabilir” diye ifade etti.
 
‘İstanbul Sözleşmesi bizimdir’
 
Naile Çalışkan, Kararnamenin, pandemi koşullarında halkın sağlık, aşı ve diğer ihtiyaçları yeterince karşılanamadığını bir süreçte ve 8 Mart sonrasında gece yarısı çıkartılmasının manidar olduğunu belirtti. Çalışkan “Tüm kadınları yaşamımızı ve haklarımızı korumak için, şiddetsiz bir dünya için mücadele etmeye çağırıyoruz. Yaşadığımız ve yaşanılacak olan bütün sorunların yaratıcısı iktidardır.  Korkmuyoruz, susmuyoruz, asla itaat etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz” diye konuştu.
 

Yorumlar:

Yorum Yaz