İçişleri Bakanlığı, Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimini görevden aldı

İçişleri Bakanlığı, "Montrö Bildirisi"ne ilişkin beyanları nedeniyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ''Dernek yöneticilerinin beyanları ile 104 emekli amiral tarafından yayımlanan bildiriye destek oldukları görülmüştür'' denildi.


İçişleri Bakanlığı, 4 Nisan'da 104 emekli amiralin yayımladığı "Montrö Bildirisi"yle ilgili ifadeleri için Türkiye Emekli Subaylar Derneği'yle (TESUD) ilgili bir açıklama yaptı:

"TESUD yöneticilerinin 104 emekli amiralin bildirisine destek olduğu, açıklamalarının bildiriyle benzerlik taşıdığı görülmüştür. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı ve diğer Yönetim Kurulu Üyeleri, 5253 sayılı Dernekler Kanununun 27'nci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince geçici bir tedbir olarak bakanlık makamının onayı ile görevden uzaklaştırılmıştır."

TESUD, Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) haklarındaki, "Emekli amirallerin Montrö bildirisini kınadılar" yönündeki açıklamasını yalanlamıştı.Derneğin internet sitesinden yayımlanan yazılı açıklamada, MSB'nin davetiyle Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) ile birlikte bir ziyaret gerçekleştirildiği ve ziyarete iki dernek başkanının yanı sıra ikişer de yönetim kurulu üyesinin katıldığı ifade edilmişti.

Ancak TESUD, derneklerin emekli amirallerin Montrö bildirisini kınadıkları yönündeki ifadeleri şu sözlerle yalanlamıştı:

"Sayın Milli Savunma Bakanı'nın ülkemiz ve TSK'nın halen yürütmekte olduğu faaliyetler konusundaki paylaşımlarını müteakip TESUD Genel Başkanı tarafından; Silahlı Kuvvetlerimizin yurt içinde ve dışında yürüttüğü faaliyetlerdeki başarılarından gurur duyulduğu ifade edildikten sonra, emekli subaylarla ilgili çeşitli konular gündeme getirilmiş, görüş ve öneriler paylaşılmıştır. Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır."

Yorumlar:

Yorum Yaz