1 Mayıs 1977’de katledilenler Taksim Kazancı Yokuşu’nda anıldı

İş ve emek örgütleri, 1 Mayıs 1977’de Taksim'de İşçi Bayramı kutlamalar sırasında üzerlerine ateş açılarak katledilen 1 Mayıs şehitlerini Kazancı Yokuşu’nda düzenlenen etkinlikte andılar. Anma etkinliğinde katledilen 35 kişinin isimleri tek tek okundu.


TTB, TMMOB, KESK, DİSK çağrısıyla siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri, 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenleri anmak için Taksim Kazancı Yokuşu’nda toplandı.  1 Mayıs 1977’de Kazancı Yokuşu’nda katledilen 35 kişi için anma düzenlendi.

KATLEDİLENLERİN İSİMLERİ TEK TEK OKUNDU

Anmaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, KESK ve TMMOB yöneticileri, çok sayıda siyasî parti temsilci ve yöneticileri, milletvekilleri ve yüzlerce işçi emekçi katıldı. Kazancı Yokuşu’ndaki anmada 1 Mayıs’ta yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu, tek tek isimleri okundu. Anmada basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Milyonlarca işçinin ve ailesinin günde 39 lirayla yaşamaya mahkum edildiği bir süreci yaşıyoruz. Önlemlerde işçi sınıfı dışarıda bırakılırken, bir avuç sermaye karlarına kar katıyor” dedi. “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atılan anma katledilenler  için karanfillerin bırakılması ile sonlandırıldı.İŞÇİNİN ORTAK BAYRAMI: 1 MAYIS

İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs, işçilerin 8 saatlik iş günü mücadelesinden doğdu. 1889 yılından bu yana dünyanın her yerinde “işçilerin ortak bayramı” olarak kutlanıyor. İşte 1 Mayıs tarihi…

1 MAYIS 1977’DE NE OLDU?

1977 1 Mayıs’ında yüz binlerce kişinin katıldığı mitingde, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler konuşurken, Sular İdaresi binasının üstünden ve meydandaki otelin çeşitli katlarından açılan bu ateş sonucu insanlar panik halde kaçışmaya başladı, kısa bir süre içinde Intercontinental Oteli’nin (Bugün The Marmara Oteli) de üst katlarından da ateş açıldı. İnsanlar panik halde kaçmaya çalışırken polis de ses bombaları ve panzerlerle kalabalığa müdahale etmeye başladı. Kalabalık, kaçmak için özellikle Kazancı Yokuşu’na yöneldi ancak burada bulunan bir kamyonun yolu tıkaması yığılmaya ve buna bağlı ezilmelere sebep oldu. 28 kişi ezilme ya da boğulma nedeniyle, 5 kişi silahla vurulma nedeniyle, 1 kişi de panzer altında kalarak toplamda 34 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 130 kişi de yaralandı. DİSK’in yayınladığı listede ise 36 kişinin öldüğü belirtilmişti. (Fatoş Erdoğan/Dokuz8Haber)

Yorumlar:

Yorum Yaz