1 Mayıs direnişi, engellemelere karşın ülkenin her yerinde kutlanıyor

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, 1 Mayıs'ı kutlamak ve yaşamını yitirenleri anmak için Taksim Meydanı’na yürüdü. Saat 12.00 sıralarında Gümüşsuyu'nda buluşan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyelerinden oluşan heyet Taksim Meydanı’nda buluşarak Taksim Anıtı'na çelenk bıraktı


Bu arada  çok sayıda işçi ve emekçi,  pandemi gerekçesiyle engellenen 1 Mayıs kutlamalarını bulundukları her sokağa taşıdılar.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB), 1 Mayıs’ı kutlamak ve yaşamını yitirenleri anmak için Taksim Meydanı’nda buluşarak Taksim Anıtı'na çelenk bıraktı.Emek ve meslek örgütü temsilcileri, “Bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz bizimdir” sloganı ile alana Taksim Meydanı’na yürüdü. Gümüşsuyu'nda buluşan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyelerinden oluşan heyet "Umut yan yana" pankartıyla Taksim Meydanı'na geldi.

'GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN'

Bileşenler anıt önünde “Sağlıklı, güvenceli, insanca bir yaşam için umut yan yana” yazılı pankart açtı. Taksim Cumhuriyet Anıt’ı önünde yapılan konuşmalarda bugün yaşanan gözaltıların derhal serbest bırakılması çağrısı yapıldı. Konuşmada sert polis müdahaleleri kınandı. Kitle “Gözaltılar serbest bırakılsın” sloganı attı.


Taksim Anıtı önünde bir araya gelen meslek örgütleri ve milletvekilleri 1 Mayıs'ta hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.

DİSK BAŞKANI ÇERKEZOĞLU: BU BARİKATLAR SİYASİ İKTİDARIN SİMGESİDİR

Saygı duruşunun ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bir açıklama yaptı.

Yaptığı açıklamada "1 Mayıs'ı salgının yarattığı koşullarda yasakların gölgesinde kutluyoruz" ifadesini kullanan Çerkezoğlu, "İşçi sınıfının buluşmasına tahammül edemeyenler bugün Taksim Meydanı'nı barikatlarla çevirdiler. Bu barikatlar ülkemizi yöneten siyasi iktidarın pandemi sürecindeki tercihlerinin simgesidir. Bu barikatlar işten çıkarma yasağı adı altında binlerce işçinin Kod 29'la tazminatsız işten çıkartılmasını, ücretsiz izin dayatmasıyla 3 milyona yakın işçinin ve ailesinin günde 50 lirayla yaşamaya mahkum edilmesini anlatıyor" diye konuştu.
ANTALYA

Antalya Gündoğmuş Köprülü Köyü'nde 'tam kapanma' nedeniyle şehir merkezine gidemeyen köylüler, 1 Mayıs'ı köyde yürüyerek kutladı.ŞAVŞAT

Şavşat Veliköy’de "Bulunduğumuz her yer 1 Mayıs alanıdır" diyen yurttaşlar, köyü 1 Mayıs alanına dönüştürdü.(Haber Merkezi/ Birgün- ileri Haber)

Yorumlar:

Yorum Yaz