İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmenin kesinleşmesine 30 gün kala kadınlardan hergün bir eylem

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, bugünden başlayarak hergün bir videoyu saat 14.00'de #failiserbest etiketiyle paylaşarak, AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ı İstanbul Sözleşmesi'ni iptal kararını geri çekmeye ve Sözleşmeyi tüm hükümleriyle uygulamaya çağıracaklar.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni bir kararname ile iptal kararını geri çekmemesi halinde 1 Temmuz'da yürürlükten kalkacak" İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden çekilmenin kesinleşmesine 30 gün kala kadınlar hergün farklı bir eylemle Erdoğan'a ve iktidara çağrılarını sürdürecekler.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, 30 gün sürecek eylemlerini bugün saat 14.00'den itibaren  #failiserbest
etiketiyle iki ayrı video paylaşarak başlattı. 

Grup'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün 1 Haziran. Hem Musa Orhan'ın İpek Er'e nitelikli cinsel saldırısının duruşması, hem de Esat ve Eryaman'da trans seks işçilerine yönelik saldırıların duruşması var. Peki ya failler? Failler meçhul değil ama hepsi serbest. Haklarını arayanlara ise polis saldırıyor. O yüzden bugün İpek Er için ve Esat-Eryaman'da saldırıya uğrayan arkadaşlarımız için ekteki videoları paylaşıyoruz: #failiserbest

Şiddet faili erkekleri koruyanların "bu ülkede faili meçhul kadın cinayeti yok" diyenlerle, mafya-devlet hesaplaşmasını kadın bedeni ve hayatı üzerinden yürütenlerle, İstanbul Sözleşmesi'nden bir gece yarısı çekilmeye kalkanlarla aynı kişiler olduğunu iyi biliyoruz. Nadira Kadirova AKP' vekili Şirin Ünal'ın evinde ölü bulunuyor, Yelda Kaharman AKP vekili Tolga Ağar'la görüştükten hemen sonra ölü bulunuyor, Gülistan Doku ise hala bulunamıyor(!) Bu cezasızlık hayatlarımıza mal oluyor. Bu kirli iktidar-erkek ilişkileri hayatlarımızı "yok" sayıyor. Devlet kadınları, LGBTİ+ları şiddetten koruma, failleri etkin cezalandırma yükümlülüğünden caydığını açıkça ilan ederek katilleri sevindirirken biz de hayatlarımız için, erkek adalet değil gerçek adalet için, İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için isyandayız.

Bugünden 1 Temmuz'a her hafta ses çıkaracağız. Bu hafta hem sosyal medyada hem sokaklarda: #failiserbest diyeceğiz."

(Kazete Haber Merkezi)


Yorumlar:

Yorum Yaz