Dev köpek balıkları Ege de

Çanakkale, Fethiye ve Bodrum da yakalanan 150 ime 400 kilo arasında değişen köpek balıklarının Japorya da tsunamiden kaçtıkları iddia ediliyor


 Balıkçılar, Göcek açıklarında 400 kilo ağırlığında ve 3.85 metre uzunluğunda camgöz, Kardak Kayalıkları yakınlarında 180 kilo ağırlığında ve 2.5 metre uzunluğunda camgöz, Assos te ise 150 kiloluk Kamçı kuyruk cinsi köpekbalığı yakaladı. Bilim insanlar dev köpekbalıklarının Japonya daki tsunamiden kaçtıkları iddialarını ise araştırıyor.

Ege Denizi nde avlanan balıkçıların ağlarına takılan köpekbalıkları, ilgi ve heyecan yarattı. Çanakkale den Ege Denizi nin güneyine kadar uzanan bölgede balıkçılar dün en büyüğü 400, en küçüğü 150 kiloyu aşan köpekbalıklarının ağlara takılmasıyla şaşkına uğradı. Köpekbalığı hareketliliğinin Japonya da meydana gelen tsunami nedeniyle ortaya çıktığı öne sürülürken, bilimadamları bunun doğal bir gelişme olduğunu söyledi.

GÜÇLÜKLE ÇEKEBİLDİLER
Göcek açıklarına avlanmaya çıkan balıkçıların kısmeti köpekbalığından açıldı. Göcekli kaptan Ali Akboyun, balıkçı arkadaşları Özay Güneş ve Yusuf Dikici ile mercan avı için denize açıldı. Akboyun un oltasına dev bir köpekbalığı takıldı. Balıkçılar, 1.5 saat boyunca yaklaştırmaya çalıştıkları köpekbalığını sonunda tekneye bağlamayı başardı. Ali Akboyun ve arkadaşları öğle saatlerinde köpekbalığını Göcek Belediye İskelesi ne getirdi. 400 kilo ağırlığındaki ve 3.85 metre boyundaki camgöz cinsi köpekbalığı iskelede vatandaşlarca büyük ilgiyle karşılandı. Bir iş makinesiyle denizden kıyıya çıkarılan dev köpekbalığını görenler şaşkınlıklarını gizleyemezken, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Köpekbalığını 10 kişi yerinden oynatamadı. Tecrübeli balıkçı Akboyun, "Bu balığın tehlikeli olmadığını biliyoruz. Ancak vücutta kan izi olursa ya da havyar dönemlerinde tehlike yaratabilir. Daha önce çok sayıda küçük köpekbalığı yakalamıştık. Ama bu kadarını hiç yakalamadık. Bunu İzmir e göndereceğiz" dedi.

Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, köpekbalıklarının, genellikle yumurtlama dönemi olan Eylül de bölgeye geldiğini ve uzun süre kaldığını söyledi. Arıkan, "Ege ve Akdeniz kıyıları ile Muğla kıyıları üreme yerleri. Üremenin ardından kıyıdan 5-6 mil açığa çıkarlar. Bölgemizde yaşayan bu köpekbalıkları tehlikeli değil" diye konuştu.

DENİZLİ BALIKÇILAR
İzmir Çeşme den denize açılan Denizlili balıkçılar, Kardak Kayalıkları yakınlarında 180 kilo ağırlığında 2.5 metre uzunluğunda camgöz cinsi köpek balığı yakaladı. Vatandaşlar Denizli Balık Hali nde sergilenen köpekbalığı ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
Halk arasında köpekbalığı etinin kanser hastalığına iyi geldiğinin konuşulduğunu, bu yüzden de köpek balığı etine talebin yüksek olduğunu ifade eden balıkçı Bayram Tüfekçi, Ege Denizi nde köpekbalığının bulunduğunu, ağlara takılanları satmak için getirdiklerini söyledi. Tüfekçi, "Denizli de kilosu 20 liraya kadar alıcı çıkınca artık biz de getirip satıyoruz" dedi.

ÇANAKKALE DEN DE ÇIKTI
Çanakkale nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyü (Assos) açıklarında yakalanan 150 kilogram ağırlığındaki Kamçı kuyruk cinsi köpekbalığı sergilendiği Küçükkuyu beldesinde vatandaşları hayrete düşürdü.
"Mehmetçik" adlı gırgır teknesinin Assos açıklarında yakaladığı Kamçı kuyruk cinsi köpekbalığını bütün olarak 400 liraya satın alan Ahmet Çelikkaya, balığı 500 liraya İstanbul halinde satacağını ifade etti. Vatandaşların ilgiyle izlediği cins köpekbalıklarının insanlara karşı zararsız olduğu, fakat ağlara büyük zarar verdiği belirtildi.

BİLİM ADAMLARI ENDİŞE GEREKSİZ

Yrd. Doç. Adnan Ayaz (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi) : Köpekbalıkları bu sularda yaşıyor. Bu sayıdaki köpekbalığının yakalanması anormal bir durum değil. Saroz körfezinde var. Çanakkale Boğazı nda çok sayıda köpek balığı yakalandı. Bu normal. Son zamanlarda arttığını söylemek mümkün değil. Düşmanı olan bir tür azaldıysa, köpekbalığı çoğalabilir. Bir başka önemli konu da, son yıllarda haber teknolojisi ilerledi. Yani bu sularda biz sürekli bu durumla karşılaşıyoruz. Yakalanınca hemen duyuruluyor, eskiden kimsenin haberi olmuyordu.

Prof. Dr. Murat Kaya (Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Balıkçılık ve Temel Bilimler Ana Bilim Dalı Başkanı): Bu olayın Japonya daki tsunami olayıyla hiçbir ilgisi yok. Çünkü köpekbalıkları, Pasifik Okyanusu ndan Ege Denizi ne kadar 4 bin 5 bin kilometrelik bir mesafeyi bu kadar kısa zamanda gelemez. Ayrıca o bölgede yaşayan köpek balıklarıyla Ege Denizi ndeki köpekbalığı türleri de birbirinden farklılık arz ediyor. Bu bölgede koloni halinde yaşadıkları alanlar var. Balıkçılar, artık çok derinlere ağ atabiliyor. Bu yüzden iri köpekbalıkları yakalamış olabilir. Bence bu durum çok normal.

Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan (Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı): Ege kıyılarında aynı gün birden fazla köpek balığı yakalanması olağanüstü bir duruma işaret olamaz. Köpekbalıklarının hava kesecikleri bulunmadığı için çok fazla hareket etmeleri gerekir. Aksi takdirde dibe batarlar. Bu hareket sırasında da enerji kaybederler. Kaybettikleri enerjiyi geri almak için de avlanmak zorundadırlar. Köpekbalıklarının avlanmak için sık sık kıyılara gelmesi normal bir durumdur. Kıyılarda da balıkçıların ağlarındaki balıkları yemek isterlerken, yakalanmışlardır. Rutin bir olaydır. (YENİASIR)

Yorumlar:

Yorum Yaz