Ençok can kaybı Erciş te

Van da bugün saat 13:41 de, moment büyüklüğü 7.2 şiddetinde merkezüssü Tabanlı köyü olan deprem meydana geldi. Ençok can kaybı Erciş te. Van ın merkezinde ve diğer ilçelerde de durum iç acıcı değil


Kandilli Rasathanesi nin belirlemesine göre merkez üssü Van ın merkezine 19 kilometre uzanlığındaki 23_cevre_vandadeprem.jpgTabanlı köyünde 6.6. şiddetinde deprem meydana geldi.

Amerikan Jeoloji Enstitüsü ise Van daki depremin şiddetini 7.2 olarak açıkladı.

Geçmişte  iki büyük şiddetli depremin yaşandığı ve binlerce kişinin ölümüne yol açan Van daki 6.6 şiddetindeki depremin, kentte sağlıksız yapılaşmalar nedeniyle can kayıplarına ve büyük hasarlara yol açtı. Kenttevebölgede iletişim tamamen kesildi,Van Havaalanı ise depremden büyük ölçüde hasar gördü

Artçı sarsıntılar isedevam ediyor.

Deprem uzmanları yurttaşları  kesinlikleevlerine girmemeleri konusunda uyarıyor.

HASAR BÜYÜK  ÖLLÜ VE YARALI SAYISI ARTIYOR

Van da 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kentte bazı evler yıkıldı, bir çok ev hasar gördü. Şiddetli deprem Diyarbakır, Batman, Şırnak, Muş, Erzurum, Bingöl, Bitlis, Siirt, Mardin den de hissedildi.

Merkez üssü Tabanlı ilçesi olan deprem 13:41 de meydana geldi. Kentte bazı evler yıkıldı, bir çok ev hasar gördü. Telefonlar sustu, elektrikler kesildi.

Artçı sarsıntılar nedeniyle çevre illerdeki vatandaşlar da evlerini terk ederek sokaklara çıktı. Depremde kent merkezinde çok sayıda binanın çöktüğü belirtildi. Kazım Karabekir Caddesi nde bulunan 7 katlı binanın çökmesi sonucu bazı vatandaşlar enkaz altında kaldı. İtfaiye ekipleri enkaz altındaki vatandaşları kurtarmaya çalışıyor.

YARALANAN 50 KİŞİ HASTANEYE GETİRİLDİ

Bazı ev ve iş yeri enkazından çıkarılan yaralılar, hastanelere ulaştırılmaya başlandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi nde, artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle hastalar bahçeye taşındı. Depremdeki enkazdan yaralı kurtarılan yaklaşık 50 kişiye ilk müdahaleleri hastane bahçesinde yapılıyor. Yaralılar arasında emniyet ve jandarma görevlileri de bulunuyor.

Enkazdan çıkarılan ve henüz sayıları tespit edilemeyen diğer yaralılar ise askeri ve sivil ambulanslarla çevre illere sevk ediliyor.

İl merkezinde jandarma ile çevik kuvvet ekipleri, yıkılan binalara vatandaşların girmesini engellemek için güvenlik önlemi aldı.

Deprem Diyarbakır, Batman, Şırnak, Muş, Erzurum, Bingöl, Bitlis, Siirt, Mardin ile Irak ın kuzeyindeki Duhok ve çevre yerleşim birimlerinde de hissedildi.

IĞDIR

Iğdır Valisi Amir Çiçek, Van daki depremin Iğdır da da hissedildiğini belirterek, köylerde ve şehir merkezinde araştırmaların devam ettiğini söyledi. Çiçek, İlk belirlemelerimize göre can ve mal kaybı olmadı. Biz yine de her konuyu araştırıyoruz dedi.

KARS

Kars Valisi Ahmet Kara da Van daki depremin Kars ın Sarıkamış ilçesinde hissedildiğini ifade ederek, Zarar ziyanımız yok. Deprem Sarıkamış ilçemizde hissedildi. Ben de şu an ilçede Sarıkamış Kaymakamımız ile gerekli incelemeyi yapıyoruz diye konuştu.

ARDAHAN

Ardahan Valisi Mustafa Tekmen de, şu ana kadar kendisine ulaşan olumsuz bir durumun olmadığını belirterek, İnşallah depremin merkezi olan Van bölgesinde de önemli bir sorun olmamıştır dedi.

ERZURUM

Van daki deprem, Erzurum merkez ve ilçelerinde de hissedildi. Horasan Kaymakamı Emre Çınar, sarsıntı nedeniyle vatandaşların evden sokaklara çıktığını anlatarak, ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığını bildirdi.

Hınıs Kaymakamı Hakan Özarslan ise merkezi Van olan depremin Hınıs ve Karayazı da da hissedildiğini belirtti. Özarslan, Depremi 10-15 saniye hissettik. Şuanda bize ulaşan bir olumsuzluk yok. Arkadaşlarımız sahada araştırma yapıyor. Karayazı da herhangi bir sıkıntı yok. Köylerde araştırmaları başlattık. Hastanelere de intikal eden bir durum yok. İlçe merkezinde de olumsuz bir durum yok diye konuştu.

Bu arada Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Erzurum dan 30 kişilik arama kurtarma ekibi ile sağlık ekiplerinin Van a doğru yola çıkarıldığını söyledi. Vali Öztürk, ayrıca ikinci ekibin hazırlandığını, havalimanında ise hazırlıkların sürdüğünü kaydetti.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ

Bu arada, depremin büyüklüğü, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi nde 7.0 olarak ölçüldü. Merkez üssü ise Van ile Muradiye arasında Erçek Gölü nün kuzeyinde Akçift köyü olarak tespit edildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi ne göre ise depremin büyüklüğü 7,3.

PANİKTEN YOLLAR KAPANDI

NTV ye konuşan Van Belediye Başkanı Kaya, kentte büyük bir panik havası olduğunu ve yolların kapandığını söyledi. Şu ana kadar ciddi bir kayıp bilgisi oluşmadığını söyleyen Kaya, kent merkezinde 2 binada çökme meydana geldiğini de ekledi. Kaya, köylerden henüz bilgi alamadığını belirtti.

YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU

Erçiş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu, NTV canlı yayınında yardım çağrısında bulundu. Kurtarma ve sağlık ekibi ile çadır gönderilmesini isteyen Arapoğlu, ilçelerinde çok sayıda binanın yıkıldığını, ölü ve yaralıların olduğunu söyledi.

ARTÇI DEPREMLER

Kandilli Rasathanesi, Van Tabanlı köyündeki 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Ilıkaynak ve Gedikbulak köyleri merkezli iki deprem daha ölçüldüğünü bildirdi.

Kandilli Rasathanesi nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Merkeze bağlı Ilıkkaynak köyünde saat 13.48 de 5.4, merkeze bağlı Gedikbulak köyünde ise saat 13.56 itibariyle 5.5 büyüklüğünde iki deprem daha ölçüldü.

BAŞBAKAN VAN A GİDİYOR

Depremin ardından Başbakan Erdoğan Van a gitmek üzere yola çıktı. BaşbakanYardımcısı Beşir Atalay ise, Tüm kurumları alarma getirdik. Afet yönetimi Van da toplanacak. açıklamasını yaptı.

ANAHTAR KELİMELER

Yorumlar:

Yorum Yaz