Datça’da hayvan katliamına isyan

Datça yine kedi, köpek katliamıyla sarsıldı, hayvanseverler ayaklandı


Muğla nın turistik ilçelerinden Datça yine kedi, köpek katliamıyla sarsıldı. Çöpmugla_da_kedi_ve_kopek_itlafi.jpg konteynerlerinin etrafında bulunan 4 kedi ve sahipli 1 köpek leşi hayvanseverleri çileden çıkardı.

İhbar üzerine, İskele Mahallesi Fatih Camii yakınındaki, çöp konteynerlerinin bulunduğu yere gelen hayvanseverler, kamera ve fotoğraflarla hayvan katliamını belgeledi. Datça Hayvan Sevenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sarper Arsoy, hayvanların zehirli balık verilerek katledildiklerine dair bilgi aldıklarını belirterek, “Ancak olayı araştırıyoruz. Şu ana kadar dört kedi bir sahipli köpek ölüsü tespit ettik. Bunlar sadece bizim görebildiklerimiz. Vatandaşlar, kayıp kedi sayısının daha fazla olduğunu söylüyorlar” dedi.

Arsoy, kedi ve köpeklerin sinsi ve kalleşçe bir yöntemle zehirlendiklerine dikkat çekti. Arsoy, “Bu kadar duyarsızlık, vicdansızlık olabilir mi? Ölenlerin arasında iki de anne kedi var. Yavru kediler annesiz kaldı. Bunu yapanların insanlığından şüphe ediyorum” diye konuştu.

Zehirlenen kedilerden birinin sahibi olan emekli öğretmen 62 yaşındaki Solmaz Alpay, olayı öğrendiğinde gözyaşlarını tutamadı. Datçalı hayvanseverler olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını belirten Alpay, “Sokak hayvanlarının korunup kollanması ve kontrolsüz üremelerini önlemek amacıyla bir kampanya başlattık. Kampanyamızın adı ‘Kısırlaştır- Aşılat ve Yaşat tır. Ölen sokak kedilerden birini 15 gün önce kısırlaştırmıştım. Veterinere gidip günlerce bakımını üstlendim. Bugün, zehirlenerek öldürüldüğünü öğrendiğimde kaproldum. İnsanlığımdan utandım. Karşılaştığım manzara, hayvanların değil, insanlığın öldüğünün resmidir. Yazıklar olsun” dedi.

Kötü haberi duyup olay yerine gelen 23 yaşındaki Halil Teker, köpeğinin çuval içindeki ölüsünün belediye ekiplerince araca konulmasını üzüntülü bakışlarla izledi. Teker, 6 yıldır baktığı köpeğinin öldüğüne inanamadığını söyledi.

Yorumlar:

Yorum Yaz