Doğal afetlerde 780 bin kişi öldü

Son on yılda yaşanan doğal afetler arasında en fazla can kaybına depremler yol açtı


Son on yıl içerisinde yaşanan doğal afetler arasında yüzde 60 ile en fazla can kaybına depremlerin yol açtığını vurgulayan Birleşmiş Milletler yetkilileri, doğal felaketlere hazırlık faaliyetlerine daha fazla yatırım yapılması gerektiğini söylediler.29_cevre_Son_10_y__lda_do__al_afetler_780_bin_can_ald___BM_temsilci.jpg

BM Afetlere Hazırlık (UNISDR) Özel Temsilcisi Margareta Wahlström dünya genelinde milyonlarca insanın deprem tehtidi altında yaşadığını, dünyanın en büyük sekiz şehrinin deprem fay hatları üzerinde bulunduğunu belirtti.

Cenevre’de dün Afet Araştırma Merkezi (CRED) yetkilileriyle birlikte düzenlenen basın toplantısında konuşan Wahlström, depremlerin çok sık görülmemekle birlikte saniyeler içinde çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine yol açtığını söyledi

CRED tarafından 28 Ocak ta açıklanan rakamlara göre son on yıl içerisinde dünya genelinde yaşanan 3 bin 852 doğal afet sonucu 780 binin üzerinde insan yaşamını yitirdi. Söz konusu doğal afetlerden etkilenenlerin sayısının ise 2 milyarı geçtiği, maddi kayıpların ise en az 960 milyar ABD doları tutarında olduğu ifade ediliyor.

Doğal afetlerin son on yıl içinde en fazla vurduğu kıta Asya oldu. Dünya genelinde son on yılda afetler sonucu yaşanan can kayıplarının yüzde 85’i Asya’da görüldü.

DÜNYADA ÖNEMLİ FELAKETLER

2004 yılında Hint Okyanusu’nda yaşanan ve birçok Asya ülkesini vuran tsunami, söz konusu dönemde en fazla can kaybına yol açan doğal afet olarak kayıtlara geçti. Tsunami sonucu 226 bin 408 kişi yaşamını yitirdi.

2008 yılında Myanmar’da yaşanan Nergiz kasırgası 138 bin 366 can aldı.

Çin’in Sincan bölgesinde 2008 yılında meydana gelen depremde ise 87 bin 476 kişi hayatını kaybetti.

2005 Pakistan depreminde 73 bin 338 kişi yaşamını yitirdi.

“Depremler her an, her yerde olabilir” diyen Wahlström, deprem tehtidi altındaki şehirlerde afetlere hazırlık amacıyla mutlaka yatırım yapılması gerektiğini, depremlerin gelip geçici değil sürekli risk teşkil ettiğini ve bu riskin görmemezlikten gelinemeyeceğini söyledi.

Deprem riski taşıyan en büyük sekiz şehri Tokyo, Mexico City, New York, Mumbai, Delhi, Şangay, Kalküta ve Jakarta oluşturuyor.

Wahlström, ileride yaşanabilecek afetlerde can kaybının en aza indirebilmesi için Haiti’de deprem sonrası yeniden yapılanma çalışmalarına mutlaka afetlere hazırlık bakış açısının da eklenmesinin ve hastanelerin ayakta kalmasını sağlayacak gerekli önlemlerin alınmasının şart olduğunu vurguladı.

Batı yarımkürenin en yoksul ülkesi olan Haiti’yi 12 Ocak’ta vuran 7 şiddetindeki deprem sonucu yüzbinlerce insan yaşamını yitirdi ve yaralandı. Nüfusu 9 milyon olan Haiti’de depremin doğrudan etkilediği insan sayısı ise 3 milyonu buldu.

Yorumlar:

Yorum Yaz