Nepal'de ölü sayısı 1300'ü geçti

Nepal'de meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 1300'ü geçti


 
 
 
Nepal'de meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 1300'ü geçti, yüzlerce kişi yaralandı. Hindistan ve Bangladeş'te de can kaybı var.
 
 
 
Orta Asya'da Çin ile Hindistan arasında yer alan Nepal'de 7,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Reuters'a göre depremde ölü sayısı 1300'ü geçti.   Merkezi başkent Katmandu ile batısındaki Pokhara arasında kalan bölgedeki depremde yüzlerce kişi de yaralı.
 
Türkiye saati ile 09.11 sıralarında yaşanan çok şiddetli sarsıntı ülkenin tamamında hissedilirken, komşu ülkeler Hindistan ve Bangladeş'i de etkiledi, Himalaya Dağları'nda çığa neden oldu. Dünyanın en yüksek zirvesi Everest'e tırmanmak isteyen dağcıların toplandığı ana kamp çığ altında kaldı, 8 kişi hayatını kaybetti. Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre hayatını kaybedenler dağcılar ve rehberler; bölgedeki ölü sayısı da çoğalabilir.
 
Yerin sadece 2 kilometre derinliğinde oluşan deprem ülkede 81 yıldan bu yana yaşanan en büyük deprem.
 
Şu an için kırsal kesimdeki yerleşimlerden gelen net bir bilgi yok, ölü sayısının artmaya devam edebileceği tahmin ediliyor. 
 
28 mlyon nüfuslu Himalayalar ülkesi dağlık bir coğrafyaya yayıldığından arama kurtarma ve yardım ulaştırma çalışmaları da güçlükle yürütülüyor. Reuters'a konuşan bir polis yetkilisi şu ana kadar sadece Nepal'de ölenlerin sayınını 1341'i bulduğunu söylerken, Kuzey Hindistan'da 36, Tibet'te 12 ve Bangladeş'te 4 kişinin hayatını kaybettiği bilgisini verdi. 
 
Hinistan ordusu da dünyanın zirvesi Everest Dağı'ndan 18 kişilik bir dağcı takımının cesetlerine ulaştı. Everest'in eteklerinde 1000'den fazla dağcı bulunduğu tahmin ediliyor. 
.
Başkent sokaklarında çok sayıda enkaz var. Yıkılan yapılardan biri de, 19. yüzyıldan kalma Dharara Kulesi. Turistlerin kentin manzarasını görmek için çıktığı 62 metrelik kulenin enkazında 200'den fazla kişinin olduğu tahmin ediliyor. 
 
Depremin neden olduğu panikle binalardan atlayan çok sayıda kişinin vücudunda kırıklar meydana geldi. Sosyal medyadan paylaşılan bazı fotoğraflarda Katmandu'daki bir caddede derin çatlaklar oluştuğu görülüyor. 
 
HİNDİSTAN VE BENGLADEŞ TE DE YIKIM
 
Büyük deprem Hindistan'da da can kaybına yol açtı. Hindistan'ın Utar Pradeş ve Bihar eyaletlerinde çöken binalarda 18 kişi öldü. Bangladeş'te de bir kişi hayatını kaybetti. 
Nepal'da 1934'te meydana gelen 8,3'lük depremde 8500'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.  (Al Jazeera ve Reuters)
 
 
 
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz