Kenya bile naylon poşeti yasakladı,Türkiye'de hala serbest

Birçok Avrupa ülkesinde uygulanan naylon poşet kullanma yasağı Afrika'nın kişi başı 1500 dolar gelire sahip 50 milyon nüfuslu ülkesi Kenya'da başlarken Türkiye yasak için hala oyalanıyor


Kenya’da 28 Ağustos  pazartesi gününden itibaren uygulamaya geçilen yasa ile naylon poşet satan, üreten ve taşıyanlar para ve hapis cezasıyla karşılaşabilecek.

Kenya hükümeti, plastik poşet üretimi, kullanımı ve ithalatına yasak getiren yasanın uygulamaya koyulduğunu duyurdu.Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın 15 Mart 2017 tarihli bildirisine göre Kenya hükümeti, ülke genelinde plastik poşetlerin yasaklanması kararı almış, uyum çalışmalarının tamamlanması için 6 aylık süre tanımıştı.Kenya Çevre Bakanı JudyWakhunghu, yasağın çevre koruma çalışmalarına büyük katkıda bulunacağını söyledi.

Yasağa uymayanlara para ve hapis cezası

Böylelikle bugünden itibaren naylon poşet satan, üreten ve hatta taşıyanlar 38 bin dolara kadar para ve 4 yıla kadar hapis cezasıyla karşı kaşıya kalabilir.

TÜRKİYE'DE YASAK 2018'DE BAŞLIYOR

TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacağını belirterek, "Alışverişlerde müşterilerimizi file, bez torba kullanımına yönlendireceğiz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığ'nın Bakanlığın 2018’in başında hayata geçirmeyi hedeflediği ‘Atık Yönetmeliği’ taslak metninin değerlendirildiğini belirten Mustafa Altunbilek, “Doğada çözülmesi yüzyıllar süren, hem geleceğimizi hem insan sağlığını tehdit eden naylon poşet kullanımının satış noktalarında ücretli olması yönünde yasal düzenlemenin 2018’in başında hayata geçeceğini öğrendik." dedi.

Söz konusu düzenlemenin ABD ve birçok Avrupa ülkesinde başarıyla uygulandığını belirten Altunbilek sözlerini şöyle sürdürdü; “Doğanın kabul etmediği, çevreyi, denizleri kirleten, insanlarla birlikte doğadaki canlıların hayatını tehdit eden naylon poşet kullanımı yıl başında ücretli olacak. Ülkemizde hayata geçecek olan düzenleme için bir kampanya hazırlıyoruz. Gezegenimizin sürdürülebilirliği, doğanın, insanların ve canlıların daha sağlıklı geleceği için karşımızdaki tehdidi aktaracağız. Federasyon ve işletme sahipleri olarak müşterimize her türlü kolaylığı sağlayacağız. Alışverişlerde file, bez torba kullanımına yönlendirecek; geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası hediye edeceğiz”.

Yorumlar:

Yorum Yaz