Jeoloji mühendislerinden deprem raporu: 800 ev hasarlı

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) hafta içinde birbiri ardına meydana gelen İzmir Kuşadası ve Denizli depremleriyle ilgili kapsaml ıbir rapor yayımladı.


Dokuz Eylül ve Afyon Kocatepe Üniversitelerinin Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezlerinden Prof. Dr. Hasan SÖZBİLİR, Öğr.Gör. Semih ESKİ, Araş.Gör. Çiğdem TEPE, Jeol. Müh. İsmail DURAN, Doç. Dr. Çağlar ÖZKAYMAK, Doç.Dr. İbrahim TİRYAKİOĞLU Harita. Müh. Orhan DOĞAN ile Harita. Müh. Burak Erdem AKYAR, imzasıyla yayımlanan raporda 8 Ağustos günü saat 11.39 ve 14.25'de birbiri ardına meydana gelen Kuşadası Körfezi (İzmir) Mw=4.8, Bozkurt (Denizli) Mw=5.7 büyüklüğünde  peşi sıra meydana gelen depremlerin başta merkez üstü bölgelerine yakın alanlar olmak üzere İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Burdur, Isparta ve Afyon başta olmak üzere geniş bir coğrafyada hissedildiği kaydedildi.

"Özellikle Mw=5.7 büyüklüğündeki Bozkurt (Denizli) depreminde can kaybının olmaması hepimiz için sevindirici olmakla birlikte, İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı tarafından açıklanan 30?a yakın yaralı,  100?ü aşkın konutta ağır olmak üzere  800'e yakın konutun hasarlı olduğu açıklanmıştır" denilen raporda, yaşanan depremlerin hafif hasarlı atlatılması ülkemiz için sevindirici olmakla birlikte, bugüne kadar MTA Genel Müdürlüğü'nce  bölgede 5.5 ve üzeri deprem üretme potansiyeline sahip MTA Genel Müdürlüğü tarafından diri fay haritasına işlenen 485 adet Mw=5.5 ve üzeri deprem üretme potansiyeline sahip fay hattı ve fay zonu tespit edildiğine dikkat çekildi

Yorumlar:

Yorum Yaz