Depremde can kaybı 21'e yükseldi, 804 kişi yaralandı, 25'inin durumu ağır

İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde can kaybı 21'e, yaralı sayısı da 799'a yükseldi. AFAD 13 binada arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.


İzmir'de Seferihisar merkezli AFAD'a göre 6.6., Kandilli Rasathanesi'ne göre ise 6.9 büyüklüğündeki depremde 21 kişi hayatını kaybetti, 804 kişi yaralandı. Çok sayıda binanın yıkılmasına neden olan deprem, çevre illerden de hissedildi.

Ege Bölgesi, bugün art arda depremlerle sarsıldı. İlk deprem bugün, İzmir'in Seferihisar ilçesinde meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından büyüklüğü 6.6 açıklanan depremde ilk belirlemelere göre 21 kişinin hayatını kaybettiği, 804 kişinin yaralandığı duyuruldu.

Bu deprem nedeniyle İzmir'de çok sayıda bina yıkıldı, enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları halen sürüyor.

Akşam saatlerinde ise Aydın'ın Kuşadası ilçesi sarsıldı. Buradaki sarsıntının büyüklüğü 5.1 olarak açıklandı ve çevre illerde de hissedildi.

Ege Bölgesi'nde yaşanan gelişmeler dakika dakika şöyle:Yaralı sayısı 804'e yükseldi

 02:50: AFAD, depremde can kaybının 21'e, yaralı sayısının 804'e yükseldiğini açıkladı.

BM Genel Sekreteri: Can ve mal kayıplarından üzüntü duyuyorum

02:17: Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, Ege Denizi'nde meydana gelen Türkiye ve Yunanistan'ı etkileyen depremden üzüntü duyduğunu belirtti.

Türk ve Yunan halklarına ve hükümetlerine depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileyen Guterres, BM'nin gerek duyulduğunda yardıma hazır olduğunu ifade etti.

Koca: 21 can kaybımız var

 02:12: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada "21 can kaybımız var, 435 kişi halen tedavi görüyor. 25'i yoğun bakımda, 9 ameliyat devam ediyor" dedi.

Koca, "364 kişinin tedavisi tamamlanarak taburcu edildi. 112 Acil Yardım ekipleri, UMKE timleri ile acımızı azaltmak için İzmir'de görev başındayız" bilgisini verdi.

Yaralı sayısı 799'a çıktı

 01:46: AFAD, İzmir'deki depremde yaralı sayısının 799'a yükseldiğini ve deprem sonrasında 277 artçı sarsıntı meydana geldiğini açıkladı.

ABD Dışişleri'nden Türkiye ve Yunanistan'a destek mesajı

 01:40: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ABD, Ege Denizi'ndeki depremin İzmir, Sisam ve Sakız Adası'nda yaşanan can ve mal kayıpları nedeniyle taziyelerini sunuyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias arasında bu trajik olay esnasındaki iş birliğinden sevinç duyduk" ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD'deki 3 Kasım seçimleri için başkan adayı olan Demokrat Joe Biden da Twitter hesabından depreme ilişkin açıklamada bulundu.

Biden paylaşımında, "Eşim Jill ve ben, bugünkü depremin ardından Yunanistan ve Türkiye'ye dualarımızı gönderiyoruz. Başkalarını kurtarmak için çalışan cesur arama kurtama ekiplerine minnettarız. Ayrıca, birbirini desteklemek için farklılıklarını bir kenara koydukları için Türkiye ve Yunanistan'a minnettarız" diye kaydetti.

01:01: Bakan Pakdemirli, "Buse'nin babası kurtarıldı, annesinin ex olabileceğini düşünüyorum. İçeride 2 kişi daha olduğunu düşünüyoruz. Çalışmalar devam ediyor" açıklamasında bulundu.


AFAD: Depremde en az 20 kişi hayatını kaybetti, 786 kişi yaralandı
01:00 AFAD yaptığı son açıklamada, İzmir'deki depremde hayatının kaybedenlerin sayısının 20'ye, yaralananların sayısının 786'ya yükseldiğini ifade etti. Deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 24 olmak üzere, toplam 244 artçı sarsıntı yaşandı.

AFAD: 4 binada arama kurtarma çalışmaları tamamlandı, 13 binada devam ediyor.

00:24 AFAD, İzmir'deki depremin ardından arama kurtarma çalışmalarının 4 binada tamamlandığını, 13 binada devam ettiğini bildirdi.

İZMİR'DE TOPLANMA ALANLARI BELİRLENDİ

00:22- İzmir Belediye Başkanı Soyer toplanma alanlarını ve alanlarda yer alan servisleri açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya üzerinden toplanma alanlarını ve alanlarda yer alan servisleri duyurdu.

İzmir’de meydana gelen ve büyük hasara neden depremin ardından İzmirliler için Bornova’da Aşık Veysel Reaksiyon Alanı, Bornova Stadı toplanma alanı olarak belirlenirken Bayraklı’da da Şehit Hasan Ünal Parkı belirlendi.

Aşık Veysel Reaksiyonu Alanı’nda ve Bornova Stadı’nda ‘Çadır Alanı’ olduğunu belirten Soyer ayrıca reaksiyon alanına yağmurdan korunmak isteyen vatandaşlar için şehir içi otobüslerin getirileceğini bildirdi.

Joe Biden: Yunan ve Türk hükümetlerinin farklılıklarını bir kenara bırakıp birbirlerini destekledikleri için minnettarız

00:07-ABD Başkanlık seçimlerinin Demokrat adayı olan Joe Biden, Ege denizinde meydana gelen deprem için Türkiye ile Yunanistan'a destek mesajı gönderdi.

Biden, resmi Twitter hesabından yayınladığı mesajında, "Jill (eşi) ve ben bugünkü depremden sonra Yunanistan ve Türkiye halklarına dualarımızı gönderiyoruz. Cesur kurtarıcıların yaptığı işler için ve Yunanistan ile Türkiye hükümetlerinin farklılıklarını bir kenara bırakıp birbirlerini destekledikleri için minnettarız" ifadelerini kullandı. 
 
30.10.2020 23:24
AFAD: Depremde 17 kişi hayatını kaybetti, 709 kişi de yaralandı 

AFAD yaptığı son açıklamada, İzmir'deki depremde hayatının kaybedenlerin sayısının 17'ye, yaralananların sayısının 709'a yükseldiğini ifade etti. Deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 23 olmak üzere, toplam 196 artçı sarsıntı yaşandı.
 
30.10.2020 22:58
AFAD personelini taşıyan TSK uçakları Diyarbakır ve Ankara'dan İzmir'e hareket etti 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, deprem felaketiyle sarsılan İzmir'deki arama-kurtarma çalışmalarına katılacak AFAD personeli ile araçlarını taşıyan Hava Kuvvetlerine ait 2 uçağın daha Diyarbakır'dan İzmir'e havalandığı belirtti.

Bakanlık daha sonra yaptığı yeni bir açıklamada, "İzmir’deki arama-kurtarma çalışmalarına katılacak Jandarma Arama Kurtarma Ekiplerini ve araçlarını taşıyan 6’ncı uçağımız da Ankara Etimesgut Havaalanı’ndan hareket etti" ifadelerini kullandı. 
 
30.10.2020 23:10
ABD'den Ege Denizi'ndeki depremin ardından Türkiye ve Yunanistan'a destek mesajı 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Ege Denizi'nde meydana gelen deprem nedeniyle Türkiye ve Yunanistan'a destek mesajı verdi, gerekirse iki ülkeye de yardıma hazır olduklarını belirtti. 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, O'Brien'ın, "Bugünkü depremin ardından dualarımız Türkiye ve Yunanistan halkıyla. Her iki ülkenin farklılıklarını bir kenara bırakarak, ihtiyaç zamanında birbirine yardım ettiğini görmek çok güzel. ABD de gereken yardımı yapmaya hazırdır" ifadelerine yer verildi. 

30.10.2020 22:51
AFAD: Yaralı sayısı 607'ye yükseldi, 170 artçı sarsıntı yaşandı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir'deki depremde yaralı sayısının 607'ye yükseldiğini duyurdu.
AFAD'ın yazılı açıklamasına göre, İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında 21'inin büyüklüğü 4'ün üzerinde olan 170 artçı sarsıntı yaşandı.

30.10.2020 22:27
Erdoğan'dan Miçotakis'e teşekkür mesajı: Türkiye de Yunanistan'a her türlü yardıma hazır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ege Denizi'ndeki depremin ardından telefonla görüştüğü Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in sosyal medya paylaşımına yanıt verdi.

Erdoğan da Twitter'dan, Miçotakis'in mesajını alıntılayarak İngilizce yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı: 

"Sayın Başbakan, şahsım ve milletim adına teşekkür ediyor, ben de tüm Yunanistan'a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Türkiye de Yunanistan'a her türlü yardım için hazırdır. Zor zamanlarda iki komşunun dayanışma göstermesi bu hayattaki birçok şeyden daha değerlidir." (Kazete/AA/İHA)

Yorumlar:

Yorum Yaz