İzmir'de depremde son durum: 28 can kaybı, 7'si yoğun bakımda 885 yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''26 vefatımız var, 885 yaralımız var, 15 yoğun bakımda olan hastamız var'' açıklamasını yaptı. AFAD, depremi süresini ise 15.68 saniye olarak belirledi. Erdoğan'ın açıklamasından yaklaşık bir saat sonra Sağlık Bakanı Fahrettin koca, vefat sayısını 28 olarak açıkladı.


 Yunanistan'ın Sisam adası yakınında dün saat 14.52'de meydana gelen ve yaklaşık 15.68 saniye sürdüğü açıklanan adada iki öğrencinin ölümüne yol açan depremin; merkezinden daha uzakta olan İzmir'in Bayraklı ilçesinde yol açtığı can kayıplar, giderek artıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin İzmir'de yol açtığı can kayıplarının 26'ya çıktığını, yaralı sayısının ise 885 olarak belirlendiğini açıkladı. Erdoğan yaralılardan 15'inin tedavisinin yoğun bakımda sürdürüldüğünü kaydetti..

Sağlık bakanı Fahrettin koca  ise, Erdoğan'ın açıklamasından yaklaşık bir saat sonra can kaybının 28'e yükseldiğini 3'ü ağır, 7 yaralanın yoğun bakımda tutulduğunu açıkladı.

AFAD'ın açıkladığı İzmir'deki deprem raporuna göre, depremde 4 bina yıkıldı.8 binada ise arama çalışmaları sürdürülüyor. AFAD'ın büyüklüğünü 6.6 olarak açıkladığını Kandilli Rasathanesine göre ise 6.9 büyüklüğünde olduğu belirtilen depremin başlangıcından bu yana 543 artçı sarsındı kaydedildi. En şiddetli sarsıntı ise bu sabah saat 08.00 sıralarında 5.1 büyüklüğünde olarak kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında depremde evlerinin devletçe yapılacağını belirtirken, açıklamasında şu başlıklar dikkati çekti:
  • Dün İzmir'de yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yaralananlara acil şifalar diliyorum 26 vefatımız, 885 yaralımız, 15 yoğun bakımda olan hastamız var. İzmir’e ve depremi hisseden tüm şehirlerimize geçmiş olsun diyorum. Depremin olmasının ardından hep birlikte İzmirli kardeşlerimizin yardımına koştuk. Yardım faaliyetleri eksiksiz yerine getirilmektedir.
  • Deprem anından itibaren bakanlarımız milletvekillerimiz kurumlarımızla imkanlarımızla İzmirli kardeşlerimizin imdadına koştuk. 
  • İzmir'deki depremde evlerini kaybeden vatandaşlarımıza da inşallah yenilerini yapıp teslim edeceğiz.
  • Yüce gönlü hiçbir zaman pas tutmayan Van bugün bir kez daha bizi bağrına bastı. Biz de Van’ın her zaman yanında olduk. Van’a en iyi hizmetleri vermek için çalıştık.  (KAZETE)

Yorumlar:

Yorum Yaz