İzmir'de depremin 3'üncü gününde can kaybı 73'e çıktı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremde yaralanan 949 kişiden 220'sinin tedavisinin devam ettiğini açıkladı. 8 binada arama kurtarma çalışmaları sürüyor


İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim günü meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem ve devamındaki tsunaminin ardından bölgede artçı sarsıntılar sürüyor. Depremde en az 73 kişi hayatını kaybederken, aralarında durumu ağır olanların da bulunduğu 949 kişi yaralandı. AFAD, 8 binada arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi

İzmir’deki depreminin üçüncü gününde yaşananları dakika dakika aktarıyoruz:

20.45 | Can kaybı 73’aeyükseldi, yaralı sayısı 949
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremde yaralanan 949 kişiden 220’sinin tedavisinin devam ettiğini açıkladı. 8 binada arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Açıklamanın devamında, depremin ardından 43’ünün büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere 987 artçı sarsıntı yaşandığı belirtildi.

19.25 | “Depremzede vatandaşlara 30 bin TL eşya yardımı, 13 bin TL taşınma ve kira yardımı yapacağız”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Depremzede vatandaşlara 30 bin TL eşya yardımı, 13 bin TL taşınma ve kira yardımı yapacağız” dedi.

19.15 | Tunç Soyer: “13’ü ağır hasarlı, acil yıkılması gereken 7 ve girilemez durumdaki 14 binanın da içinde olduğu toplam 415 bina tespit edildi”
Depreminin ayrıntılı hasar raporunu açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 13’ü ağır hasarlı, acil yıkılması gereken 7 ve girilemez durumdaki 14 binanın da içinde olduğu toplam 415 binanın hasarlı olduğunu bildirdi.

Seviye 1:
Depremzede vatandaşlarımız için çadır kurduğumuz Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nın hemen arka tarafında yer alan buz pistinin yanı sıra olimpik havuzun da duş ve tuvaletleri, depremzede vatandaşlarımızın kullanımına açılmıştır.
Resim
Resim
Resim
19.00 | Yıkılma tehlikesi sebebiyle Rıza Bey Apartmanı enkazındaki çalışmaya az sayıda ekiple devam ediliyor 
İzmir’de deprem sonrası yıkılan Rıza Bey Apartmanı enkazındaki arama kurtarma çalışmasına, yanındaki binanın yıkılma tehlikesi nedeniyle ara verildi. Yapılan incelemelerin ardından, Rıza Bey Apartmanı enkazında, az sayıda ekiple arama kurtarma çalışması yürütülmesi kararlaştırıldı.

18.24 | Doğanlar Apartmanı’nda çalışmalar sürüyor 
Doğanlar Apartmanı’nın enkazında çalışmalar devam ediyor. Bayraklı ve Bornova’da trafiğin sıklıkla tıkandığı bilgisi geliyor.

17.24 | Can kaybı 62’ye yükseldi, 104 kişi enkaz altından sağ çıkarıldı 
İzmir’de can kaybı 62’ye yükseldi. 218 kişinin tedavisi sürerken, 104 kişi ise enkaz altından sağ çıkarıldı.

16.20 | İzmir Valisi’nden hırsızlığa karşı uyarı 
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmirlilerden hasar tespiti için evlerine yetkili ekipler dışında kimsenin girmesine izin vermemelerini istedi.

15.57 | Sisam Adası’nda (Ege Denizi) 4,1 büyüklüğünde deprem
Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamaya göre Sisam Adası’nda 4,1 büyüklüğünde deprem oldu.

15.40 | AFAD: “922 artçı yaşandı, 58 ölü, 930 yaralı var, arama kurtarma çalışmaları 8 binada devam ediyor”
AFAD İzmir depremine ilişkin bir basın bildirisi yayımladı. Buna göre deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 42 artçı olmak üzere, toplam 922 artçı sarsıntı yaşandı. Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi’nden (SAKOM) alınan bilgilere göre 58 yurttaş hayatını kaybetti. Yaralanan 930 yurttaştan 702’si taburcu edildi. 228 yurttaşın tedavisi devam ediyor.

İzmir’de halen 8 binada arama kurtarma çalışması yürütülüyor.

15.11 | Somalı madenciler çalışmalarını sonlandırdı, eyleme döneceklerini açıkladı
Tazminat hakları için direnişte olan Somalı madenciler İzmir depreminin ardından, enkaz bölgesine gelmişti. Madenciler kurtarma çalışmalarını tamamladıklarını ve yeniden eylemlerine döneceklerini açıkladı.

14.40 | Erdoğan: “İzmir’deki depremde 58 vefat, 896 yaralımız var”
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, AKP Samsun 7. Olağan İl Kongresi’nde İzmir depremine ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan: “İzmir’deki depremde 58 vefat, 896 yaralımız var” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan (@RTErdogan): İzmir’deki depremde şuan itibarıyla 58 vefatımız, 896 yaralımız var. Depremden etkilenen İzmirli kardeşlerimizin yaralarını soğuklar ve yağışlar bastırmadan sarmakta kararlıyız. pic.twitter.com/l0Sthmddyn

14.34 | Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “139 okulda hasar meydana geldi” 
İzmir’de incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 139 okulda küçük ölçekli hasarların, bazı çatlaklar ya da duvarlarda görülen emarelerin ayrıntılı analizlerinin yapıldığını söyledi.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, İzmir’in Seferihisar ilçesindeki 6, 9 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan artçı sarsıntılar nedeniyle Kuşadası ilçesinde eğitime 2 gün ara verildiğini duyurdu.

14.10 | Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: “Çürük binalar için soruşturma başlatıldı” 
İzmir Adliyesi’ndeki aile ve asliye hukuk mahkemelerinin bulunduğu binalar yarın (2 Kasım), Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşınacak. Taraflardan ya da avukatlardan mahkemeye mazeret sunanlar için de 15 gün zaman tanınacak. Adalet Bakanı Gül, muhabirin “Çürük binalar ve müteahhit sorunu hakkında yürütülen herhangi bir soruşturma var mı?” sorusuna da “İzmir Cumhuriyet Başsavcılığımız depremden hemen sonra soruşturma başlattı. Bir başsavcı vekilimiz başkanlığında 3 savcıdan oluşan bir heyet oluşturuldu” diye cevap verdi.

14.00 | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Can kaybı 55’e yükseldi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Doğanlar Apartmanı önünde açıklamalarda bulundu. Koca, depremde yaşanan can kaybının 55’e yükseldiğini açıkladı. 702 yurttaş taburcu edildi. 8 yurttaşın tedavisine yoğun bakım servisinde devam ediliyor. 3 yurttaşın durumu ciddiyetini koruyor. Yaralı sayısı ise 896’ya yükseldi. Koca’nın açıklamalarına göre Doğanlar Apartmanı’nın 4. katına kadar inildi.

12.07 | Toplam 756 artçı deprem tespit edildi
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, İzmir depremi sonrası 1 Kasım 2020 saat 11.00 itibarıyla bölgede 44 tanesi 4 ve üzerinde şiddette, toplam 756 artçı deprem tespit edildiğini duyurdu.

11.10 | 33 saat sonra enkazdan çıkarılan 70 yaşındaki Çitim’in durumu iyi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremden 33 saat sonra saat 00.38’de Rıza Bey Apartmanı’nın enkazından sağ çıkarılan 70 yaşındaki Ahmet Çitim’in durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Bursa Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından enkaz altından çıkarılan Ahmet Çitim, hastaneye kaldırılmıştı.

10.50 | Can kaybı 51’e yükseldi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İzmir’deki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 51’e yükseldiğini açıkladı.

10.05 | Artçı sarsıntılar sürüyor
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Kuşadası Körfezi’nde 4,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Deprem İzmir’de de hissedildi.

9.30 | Can kaybı 49’a yükseldi
AFAD’dan yapılan açıklamaya göre can kaybı 49’a yükseldi, yaralanan 896 yurttaştan 682’si taburcu oldu. 214’ünün tedavisi sürüyor. 8 binada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. (sendika.org)

Yorumlar:

Yorum Yaz