İzmir' depreminde arama kurtarma çalışmaları sona erdi: 114 can kaybı, 1035 yaralı

Ege Denizi'nde 30 Ekim Cuma günü meydana gelen ve merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,9 büyüklüğündeki depremde 114 kişi hayatını kaybetti. AFAD, 10:20 itibariyle arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini açıkladı. İZBB Başkanı Soyer, "Hasar tespit çalışmaları yüzde 97 tamamlandı" dedi.


İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir’deki depremde can kaybının 114 olduğunu, 137 kişinin tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, 6.9 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir'de arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını tamamladığını bildirdi.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, 30 Ekim’deki depremin ardından 45’inin büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere toplam 1713 artçı sarsıntı kaydedildi.

Depremde 114 kişi hayatını kaybetti, 1035 kişi yaralandı, yaralılardan 898’i taburcu edildi, 137 kişinin ise tedavisi devam ediyor.

AFAD  Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Twitter’dan şu mesajı paylaştı:

Arama Kurtarma ekipleri çalışmalarını tamamladı. Emeği geçen, ucundan tutan her bir çalışana, gönüllüye teşekkür ederiz. En kalbi şükranlarımızla. Diğer konularda ise yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

KURUM: RİSKLİ BİNALARDA OTURMAYALIM

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da "Artık enkaz kaldırma çalışmalarına başladık, sadece bir alanda enkaz kaldı. Orada da hassas bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” açıklamasında bulundu.

Kurum ayrıca şunları kaydetti

Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım. 17 bina enkazında ve etrafında riskli görülen binalarda yerinde uygulamalar yapacağız. Yeni yapacağımız konutlar zemin artı 5'i geçmeyecek. TOKİ en geç 1 ay içinde konutların inşasına başlayacak, 1 yıl içinde de konutları teslim edeceğiz.

TUNÇ SOYER: HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI YÜZDE 97 TAMAMLANDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ulaşım Merkezi’nde (İZUM) basın mensuplarıyla bir araya gelerek depremden sonraki çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Evleri yıkılanların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için olağanüstü bir çaba ve kusursuza yakın bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Soyer, “Bir kira bir yuva kampanyamıza 10 milyon 180 bin TL ulaşmış durumda. Bu ne demek? Bin 100 ailenin 5 aylık kirasını ödeyecek noktaya gelmiş durumdayız. 24 saat dolmadan muazzam bir talep var. Bunu hiçbirimiz düşünmemiştik. Herkese çok teşekkür ediyoruz. Ağır hasar, acil yıkım kararı ve yıkılan binalar var. 3 bin 680 bağımsız birim var. Bu 3 bin 680 hane, aile demek! Bu kadar insanımızın evi yok. Dolayısıyla bizim hedefimiz 3 bin 680 haneye dairdir. 4 mahallemizde çok büyük hasar var. Adalet, Bayraklı, Mansuroğlu ve Manavkuyu mahalleleri… Buradaki hasar tespit çalışmaları yüzde 95-97 seviyelerinde tamamlanmış vaziyette. Buradan sonra olsa olsa 4 bin rakamına ulaşır. Buradaki hedefimiz 4 bin ailedir. Biz bunun üzerine 662 haneyi de İzmir Büyükşehir Belediyesi olanaklarıyla başını sokacakları bir yuva yaratıyoruz” diye konuştu.

SOYER: İZMİR HİLTON'U 3 AY SÜREYLE DEPREMZEDELERE AÇIYORUZ

Barınma ihtiyacı için yapılan ek çalışmayı açıklayan Soyer, “Hilton’da yüzde 23 buçuk hissemiz var. Büyük hissedar Ata Holding ile görüştük. Bu 380 odanın tamamını en az 3 ay vatandaşlarımızın kullanımına açıyoruz. Yarından itibaren depremzedeler için kullanılacak. Uzundere’de 4 bloğumuz var. Her birinde 56 daire var. Bunlardan 56 daireyi hemen yarın açabilecek durumdayız. 3 ayrı blokta ufak tefek eksikler tamamlanacak. Toplamda 224 konutu da 380 üzerine ilave edebilirsiniz. Bir de Gaziemir eski semt terminal alanında 58 yaşam alanını depremzedelerimiz için kullanacağız. Bin 100 hane için 5 aylık bedeli garanti altına almış durumdayız. 662 evi yine vatandaşlarımızın emrinde kullanabilecek durumdayız. Bin 162 hanemiz için bugünden itibaren yaşam alanı sunacak durumdayız. Bakanlık ve AFAD’a rica ediyoruz. Bin 162 ismi bize verirlerse biz kaynağımızı onlarla buluşturacağız. Bununla da bitmeyecek. Biz Uzundere konutlarındaki 224 konutumuzun çamaşır makinesi, buzdolabı, ocak, fırın, karyola ve yatak ihtiyaçlarını da biz temin edeceğiz. Bin 162 hanemiz için yarından itibaren bu imkânları devreye sokacak durumdayız. Hedefimiz bugün 2 bin 900 çadırda hayatını devam ettiren vatandaşlarımızın tamamını çadırlardan kurtarıp başlarını sokacak bir evle buluşturmaktır. Zamana karşı bir yarışımız var. Yağmurlar başlamadan bunları yapmak istiyoruz. Yıkılan binalardan öncelik apartman bakıcısı olanlar olacak” şeklinde konuştu. (kazete)

Yorumlar:

Yorum Yaz