ABD'den Avustralya'ya uçan yarış güvercini karantinaya alındı

Avustralya'da, Amerika Birleşik Devletleri'nden geldiği anlaşılan bir yarış güvercini bulundu. Koronavirüs salgını nedeniyle karantinaya alınan güvercin, öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya


Pasifik Okyanusu'nu geçerek toplamda 13 bin kilometre yol kateden kuş salgın hastalık riskinden dolayı karantinaya alındı. Kuşun öldürülebileceği açıklandı.

Güvercini "yorgun ve tükenmiş" bir şekilde bulan Kevin Celli-Bird adlı kişi kuşu Melbourne kıyılarında ilk olarak 26 Aralık'ta gördüğünü belirtti.

Amerika'nın Alabama eyaletine kayıtlı olduğu anlaşılan kuşun, 29 Ekim'de ABD'nin Oregon eyaletindeki bir yarış sırasında kaybolduğu öğrenildi.

YARIŞ GÜVERCİNİNE ABD'DE YENİ BAŞKAN BİDEN'İN ADI VERİLMİŞ

 ABD'deki başkanlık seçimlerinden dolayı seçimi kazanan demokratların adayı yeni başkan Biden'in ön ismi 'Joe' adı konulan güvercinin Pasifik Okyanusu'nu uçarak geçemeyeceğini düşünen uzmanlar, kuşun bir yük gemisine konarak bu yolculuğu yaptığını tahmin ediyor.

Hem Avustralya medyasının hem de sağlık yetkililerinin dikkatini çeken olayın ardından Celli-Bird, yetkililerin kendisini arayarak güvercini yakalamasını istediğini zira hastalık tehlikesinden endişelendiklerini belirtti.

Avustralya Ziraat Departmanı tarafından yapılan yazılı açıklamada söz konusu kuşunu Avustralya topraklarında kalma izninin olmadığı ve kuşun ülkenin gıda güvenliğine tehdit oluşturduğu kaydedildi.

Avustralya Ulusal Güvercin Derneği Başkanı Brad Turner de AP haber ajansına yaptığı açıklamada, "Bu normal bir insana çok sert bir uygulama gibi gelebilir ancak kuşun öldürülmesi gerektiği düşüncesini destekliyorum çünkü egzotik hastalık taşıyor olabilir." diye konuştu. (BBCTürkçe)

Yorumlar:

Yorum Yaz