İzmir beşik gibi sallanıyor: Art arda 4 deprem

İzmir'de merkez üssü Karaburun ilçesi açıkları olan Ege Denizi'nde saat 08.46'da 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bölgede bir dakika sonra 4,8; saat 09.00'da da 4,7 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi.


Ege Denizi'nde  Karaburun ilçesi açıklarında art arda 4 şiddetli deprem meydana geldi. Depremlerin ilki sabah 08.20'de 4.1 olarak gerçekleşti.

Depremden yaklaşık 25 dakika sonra saat 08.46'da İzmir Karaburun merkezli 5.1 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha meydana geldi. Deprem İstanbul'da da hissedildi. 

İzmirliler büyük korku ve panik yaşarken, 08.47'de 4.8 büyüklüğünde bir sarsıntı daha oldu. Son deprem ise 09.00'da 4.7 olarak gerçekleşti. 

İzmir güne kabusla uyandı. Ege Denizi'nde gerçekleşen 4.1  büyüklüğündeki deprem İzmir genelinde hissedildi. Kandilli Rasathanesi depremin 9 kilometre derinlikte gerçekleştiğini duyurdu.İSTANBUL'DA DA HİSSEDİLDİ...

İzmir ilk depremin şokunu üzerinden atamadan ikinci deprem ile sarsıldı. İkinci deprem ilkine göre oldukça şiddetli gerçekleşti.

08.46'da yerin 24 kilometre altında gerçekleşen depremin şiddeti AFAD tarafından 5.1, Kandilli tarafından ise 5.2 olarak duyuruldu.

https://www.youtube.com/watch?v=JbCuCmPgeoI&feature=youtu.be

Deprem, İstanbul'da da hissedildi. Sarsıntıyı hisseden İstanbullular sosyal medyada paylaşımlarda bulundu.

BAKAN KURUM'DAN AÇIKLAMA: OLUMSUZ BİR DURUMLA KARŞILAŞMADIK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremle ilgili olarak, "Ekiplerimiz incelemelerini başlattılar. Şu ana kadar olumsuz bir durum ve ihbarla karşılaşmadık." açıklamasını yaptı.

İZMİR DEPREMİ İLE İLGİLİ VALİ'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında bir dakika arayla meydana gelen 5,1 ve 4,8 büyüklüğündeki depremlerde kendilerine şu ana kadar herhangi can kaybı ya da hasar bilgisi ulaşmadığını söyledi.

Köşger, sabah saatlerindeki depremlerin ardından kent genelinde tarama yapıldığını belirtti. Vali, şu ana kadar herhangi bir olumsuz durumunun bildirilmediğini kaydetti.

Alandaki taramaların sürdüğünü aktaran Köşger, "Depremlerde şu ana kadar can kaybı ya da hasar bilgisi ulaşmadı. Karaburun başta olmak üzere kent genelinde taramalarımız sürüyor." ifadelerini kullandı. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan da depremler sonrası mahallelerde geniş çaplı tarama yaptıklarını, bir yıkım veya can kaybı ile karşılaşmadıklarını belirtti.

DEPREM SONRASI KISA SÜRELİ PANİK YAŞANDI

Karaburun ilçesi başta olmak üzere, İzmir'in birçok ilçe ve köyünden hissedilen deprem nedeniyle sabah saatlerinde kısa süreli bir panik yaşandı. Depreme yakın yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlar, sarsıntı nedeni ile tedirginliğe kapılırken herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadı.

AFAD'DAN İZMİR DEPREMİ SONRASI AÇIKLAMA

İzmir'de ve İstanbul'da hissedilen depremin ardından AFAD'ın sosyal medya hesabından bir paylaşım yapıldı. İzmir'e geçmiş olsun denilirken, deprem ile ilgili bilgiler paylaşıldı. AFAD'dan yapılan açıklamada, "Geçmiş olsun İzmir. Karaburun açıklarında meydana gelen deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz." notu paylaşıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Karaburun açıklarında art arta meydana gelen İzmir merkez ve çevre ilçelerden de hissedilen deremle ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda herhangi olumsuz bir durum yaşanmadığına dikkati çekti:


Ege Denizi Midilli Adası açıklarında meydana gelen 4.8 ve 5.1 büyüklüğündeki depremler Karaburun, Urla, Foça, Dikili ilçelerimiz ve İzmir kent merkezinde de hissedildi. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Geçmiş olsun.
KANDİLLİ RASATHANESİNE GÖRE SON DEPREMLER:

Yorumlar:

Yorum Yaz