Voleybola kan bulaştı: 55 ölü

Afganistan'da voleybol maçı sırasında düzenlenen intihar saldırısında 55 kişi hayatını kaybetti.


 
Afganistan'da voleybol maçı sırasında düzenlenen intihar saldırısında 55 kişi hayatını kaybetti.
 
 
Afganistan'ın doğusundaki Paktika kentinde, voleybol maçı sırasında düzenlenen intihar  saldırısında ölenlerin sayısının 55'e çıktığı, yaralı sayısının 66 olduğu  bildirildi. 
 
Paktika Vali Yardımcısı Ataullah Fazli, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, saldırının kentin Yahyahel ilçesinde voleybol maçı sırasında  düzenlendiğini, patlamada  55 kişinin öldüğünü 66 kişinin yaralandığını söyledi. 
 
Fazli, "İlçeler arasında voleybol final maçı vardı. İntihar eylemcisi  kullandığı motosikletle Yahyahel ilçesinin Peraw bölgesindeki voleybol sahasına  girdi ve yanındaki patlayıcıyı patlattı. Voleybol sahası çok kalabalıktı, ölü  sayısının artmasından endişe ediyoruz" dedi. 
 
Voleybol maçını iki yerel polis yetkilisinin de izlediğini bildiren  Fazli, saldırıda ölenlerin çoğunun sivil olduğunu açıkladı. 
 
Devlet Başkanı Gani saldırıyı kınadı
 
 Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Eşref Gani, Paktika'daki intihar  saldırısını kınayarak, "Sivillerin böyle vahşice öldürülmesinden dolayı çok  üzüldüm, bu yaptıkları insanlık dışı bir hareket" dedi. Bölgeye yardım  gruplarının gönderilmesi için Paktika valisine talimat veren Gani, hükümetin tüm  imkanlarıyla saldırıdan zarar görenlere yardım edilmesini istedi. 
 
Afganistan Parlamentosunun alt kanadı tarafından Afganistan ve ABD  arasında imzalanan İkili Güvenlik Anlaşması ve NATO ile yapılan SOFA anlaşmasının  onaylanmasından birkaç saat sonra düzenlenen intihar saldırısını henüz üstlenen  olmadı. 
 
Ülke genelinde çoğunlukla intihar saldırılarını düzenleyen Taliban ise  Afganistan ve ABD arasında İkili Güvenlik Anlaşması'nın imzalanmasından sonra  ülke genelinde kanlı saldırılar düzenleyeceklerini duyurmuştu. 
 
Taliban, birçok yabancı askeri birliğin yıl sonunda ülkeden geri çekilmesi öncesi Afganistan'daki saldırılarını artırmış durumda. Saldırı, yasama organı meclisinin ABD ve NATO güçlerinin ülkede kalmasına imkân sağlayan bir güvenlik anlaşmasını kabul etmesi ardından gerçekleşti.
 
 
 
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz