Buzda kursiyerlikten antrenörlüğe

Buz sporları kursuna katılarak önce kaymayı öğrenen sonra da çeşitli şampiyonluklar kazanan Eylül Kaplan, kurs antrenörü oldu.


İzmir Bornova’da geçtiğimiz yıllarda hizmete açılan Buz Sporları Salonu’ndaki kurslara katılarak hayalindeki gibi kaymayı öğrenen üniversiteli Eylül Kaplan, 7 yıl önce kursiyer olarak başladığı spor hayatında önce “madalya avcısı” bir sporcu, sonra da antrenör oldu. Kaplan’ın takımı, antrenör olarak çıktığı ilk müsabakada Türkiye Şampiyonluğunu kazandı

Buz sporlarıyla 2010 yılında Bornova'daki buz pisti salonunda  buz sporlarıyla tanışan Eylül Kaplan, kursiyer olarak başladığı sporculuk hayatını başarılı bir eğitimci ve bir şampiyon olarak sürdürmeye başladı..Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Eylül Kaplan, kısa süre içinde İzmir Büyükşehir Belediyespor’a sayısız madalya kazandırdı. 2014’te Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Uluslararası Senkronize Buz Pateni Yarışması’nda (Hauts De France Trophy 2014 Synchronized Skating Competition) birinci oldu. 2016’da İzmir’de düzenlenen Türkiye Senkronize Yarışması’nda Mix Age kategorisinde de rakiplerini geçerek altın madalyaya ulaştı. Geçtiğimiz günlerde de Ankara’da düzenlenen Senkronize Buz Pateni Türkiye Şampiyonası'nda birinciliği kimseye kaptırmayarak takımına bir altın madalya daha kazandırdı.

Ayağına gelen fırsatı iyi değerlendirdi

Eylül Kaplan, kısa süre içinde öğrencilikten öğretmenliğe, kursiyerlikten şampiyonluğa atlayan renkli öyküsünü şöyle anlattı: “Televizyondaki buz pateni yarışmalarını büyük bir heyecanla ve imrenerek izliyordum. Buz Sporları Salonu sayesinde fırsat ayağıma gelmişti. ‘Artık ben de müziğin akışına uydurduğum figürlerimi buzda kayarak sergileyebilirim’ diyerek belediyenin açtığı kursa kayıt oldum. Hikayem bu şekilde başladı. Boş zamanlarımı Buz Sporları Salonu’nda değerlendim. Hocalarım da beni çok güzel yönlendirdi; zorlandığım zamanlar bana umut oldu. Ve onlar sayesinde sayısız kupa kazandım. Şimdi ben de bir antrenörüm.”

Antrenör olarak çıktığı ilk yarışmanın Senkronize Buz Pateni Türkiye Şampiyonası olduğunu söyleyen Eylül Kaplan, 10–15 yaş arasındaki öğrencilerinin, 12 sporcunun gruplar halinde yarıştığı Novice Basic A kategorisinde tüm rakiplerini geçerek şampiyonluğa ulaştığını kaydetti. Başarılı sporcu, “İşte o zaman gerçek bir antrenör olduğumu anladım. Eğer 7 yıl önce bize bu imkan sunulmasaydı, bu başarıları asla yaşayamayacaktık” dedi. 

Yorumlar:

Yorum Yaz