'Dünyanın en güçlü kızı', Esad'a hediye verecek

18 yaşından küçük olmasına karşın profesyonel turnuvalara katılmasına izin verilen tek isim olan ve 'dünyanın en güçlü kızı' olarak anılan 17 yaşındaki Rus halterci Maryana Naumova, Şam'ı ziyaret etti. Daha önceki bir ziyaretin Esma Esad'ı ziyaret eden Rus Halterci, Suriye'nin First Lady'sine 'Korkmuyormusunuz" sorusunu yöneltmişti


'Dünya'nın en güçlü kızı' olarak anılan Rus halterci Maryana Naumova, Suriye'nin başkenti Şam'a gitti. Naumova, ziyaretinde Devlet Başkanı Beşar Esad'a bir hediye vermeyi, Suriyeli sporcu ve öğrencilerle bir araya gelmeyi planlıyor.

Ziyaretiyle ilgili Russia Today'e (RT) bilgi veren Naumova, Lübnan'dan Suriye'ye güvenli bir şekilde gelebilmesi için kendisine Hizbullah üyelerinin eşlik ettiğini belirtti.

Naumova "Henüz bu sabah Şam'a geldim. Zor ve ilginç bir yolculuğum oldu. Bugün Suriye Spor Bakanlığı yetkilileriyle ile görüşmelerim oldu. Şam'da neredeyse hiç kontrol noktası yok. İnsanlar normal bir şekilde hayatlarını yaşıyor. Sadece arada bir elektrik ve suyu kesiyorlar" ifadelerini kullandı.

Ziyareti kapsamında Suriyeli sporcular ve öğrencilerle bir araya geleceğini belirten Naumova, Suriye Devlet Başkanı Esad'a da Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti'nden milislerin kendi elleriyle yaptıkları bir armayı hediye etmeyi planladığını söyledi.DAHA ÖNCE DE ESMA ESAD İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Maryana Naumova  2015 yılında da bir insani yardım misyonu kapsamında Şam'a gitmişti. Rus Halterci bu ziyaretinde Suriye'nin First Lady'si Esma Esad'ı ziyaret etmişti. 

Naummova, Esma Esad ile arasında geçen diyologu  Vkontakte hesabından paylaştığı fotoğrraflarla aktarmıştı.

Ozaman kaldığı otelden, uzakta patlayan havan topu mermilerinin seslerini duyabildiğini belirten Naumova, Esma Esad ile arasında geçen diyaloğu da şöyle anlatmıştı.

''Esma Esad'a böyle bir zamanda çocuklarıyla birlikte Suriye'de kalmaktan korkup korkmadığını sordum. Bana şöyle cevap verdi: Ülkenin geçirdiği bu en zor günlerde burada kalmak boynumuzun borcu. Çocuklarım burada büyümezse burayı vatanları olarak görmeyecekler. Bense çocuklarımın birer savaşçı olarak büyümesini istiyorum.''
(Sputnik/ © FOTOĞRAF: VK.COM)


Yorumlar:

Yorum Yaz