Norveç'te futbolda kadına ve erkeğe eşit ücret

Norveç’te milli takımlarda oynayan kadın ve erkek futbolcuların maaşları eşitlendi.


Norveç Futbol Federasyonu,  erkek ve kadın milli takımlarında oynayan futbolcularının eşit maaş alacağını açıkladı. Düzenleme ile kadın futbolcuların maaşları iki katına çıkarılmış olacak.

Erkek sporu olarak öne çıkan futbolda kadınlar başarılarını artırırken, önemli kazanımlar da elde etmeye başlıyor. Kuzey Avrupa ülkeleri arasında yer alan Norveç’te futbol federasyonu erkek ve kadın milli takımlarında oynayan futbolcuların maaşlarını eşit alacağını açıkladı. 
BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Norveç kadın futbol milli takımında oynayanların maaşı neredeyse ikiye katlanarak 3.1 milyon Norveç kronundan (1.39 milyon TL) 6 milyon Norveç kronuna (2.7 milyon TL) çıkacak.

Bu miktar, Norveçli erkek oyuncuların reklam faaliyetlerinden elde ettikleri 550 bin Norveç kronunu (247.06 TL) kadın oyunculara ödemesini de içeriyor. Norveçli kadın futbolcu Caroline Graham Hansen, Instagram'dan yaptığı açıklamada "Kadın oyuncular adına bu adımı attığınız için teşekkür ederiz" dedi.

NORVEÇLİ KADIN FUTBOLCU: AĞLAMAK İSTİYORUM

Hansen, erkek milli futbol takımının fotoğrafını paylaşarak şu mesajı yazdı: "Bu belki sizin için ufak bir şey, maaşlarınızda çok bir etkisi bile olmayacak, belki yapmak için çok bariz bir hareketti. Ancak bu bizim için, sporumuz için, erkeklerle aynı şeyi yaptıkları halde daha az maaş alan bütün kadın sporcular için çok şey ifade ediyor. Eşit maaşın nasıl olması gerektiğini göstermeniz benim ağlamak istememe yol açıyor. Hepinize sarılmak istiyorum. Bu adımı kadın sporcular için attığınız için çok teşekkür ederim. Eşitliği göstererek ve bize yardım ederek, hayallerimizin peşinden koşmamızı daha da kolaylaştırdınız. #eşitoyun #eşitmaaş"

Yaşam standartları yüksek olduğu için AB’ye girmek istemeyen Norveç’te en uzun çalışma saatleri ise nüfusun yüzde 3’üne denk geliyor.  Bu rakam OECD ortalamasında yüzde 9.
 

Yorumlar:

Yorum Yaz