Mesut Özil'e ırkçı yaklaşıma dünyadan sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğraf çektirmesi karşısısında Almanya'da sağcı grupların hedefi haline gelen Mesut Özil'in "Irkçılık var. Kazanınca Alman, kaybedince göçmenim" diyerek Alman Milli Takımı'nı bırakması sporda ırkçılık tartışmalarını tekrar gündeme taşıdı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la fotoğraf çektirmesi ve Almanya Milli Takımı’nın 2018 Dünya Kupası’na erken veda etmesi sonrası adeta ‘günah keçisi’ ilan edilen Türk asıllı Alman Futbolcu Mesut Özil'in “Kazanınca Alman, kaybedince göçmen. Artık yeter! Irkçılık ve saygısızlık hissettiğim için artık Almanya forması giymeyeceğim” şeklindeki sözleri tüm dünyada büyük yankı yarattı. 

Hürriyat'ten Celal Özcan, Mesut Özil'in büyük yankı uyandıran sözlerinden sonra Avrupa ve ABD basınında manşetleri taradı.

 Bazı gazetelerin konuyla ilgili başlık ve yorumları şöyle:

- NEW YORK TIMES

Mesut Özil, ırkçılığa maruz kaldığını belirterek Alman Milli Takımı’nı bıraktı.

- DAILY MIRROR

Özil, politik propagandanın kurbanı olduğunu söyledi.

- THE GUARDIAN

Özil: Kazandığımda Alman ım, kaybettiğimde göçmen.

- DAILY STAR

Arsenal ve Almanya’nın yıldızı milli takıma veda etti.

- TUTTOSPORT

Mesut Özil: “Irkçılık ve saygısızlık yaşadım.”

- LA GAZETTA DELLO SPORT

Özil: ‘Erdoğan’la fotoğrafımı alet ederek bütün bir ülkeyi bana karşı kışkırttılar.”

- EL MUNDO DEPORTIVO

Özil, Alman Milli Takımı’nı tartışmaların ortasına attı.

- MARCA

Tartışmalar ve eleştiriler arasında! Mesut Özil, Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf yüzünden milli takımdan ayrıldı.

- DE TELEGRAAF

Üzgün Özil’den şok karar.

BILD

 Özil’in isyankar vedası. Ve Almanya’yı karmaşa içinde bıraktı.

DIE WELT

Mesut, göçmenler için bir örnek. Almanya ne istediğini söylemeli.

DER SPIEGEL

 Özil, kendisine karşı ırkçılık ve saygısızlık yapıldığını söyledi. Almanya’nın 2014 Dünya Kupası kazanmasında Mesut’un büyük payı vardı.

ALMANLAR İKİYE BÖLÜNDÜ

Almanya’nın İngiliz kökenli Adalet Bakanı Katarina Barley, “Mesut gibi önemli bir Alman futbolcu ırkçılık şikayetiyle oynamak istemiyorsa, bu bir alarm işaretidir” dedi.

Sosyal Demokrat Parti Başkan Yardımcısı Thorsten Schaefer Gümbel, “Biz beraberiz ve ırkçılığı asla kabul etmeyeceğiz” diye tweet atarken, Yeşiller Partisi’nden Cem Özdemir, “Mesut Özil’i günah keçisi yaptılar” ifadesini kullandı. Özil’i destekleyen bu isimlere karşın Uyum Bakanı Annette Widmann Mauz, “Aile köklerine kimsenin bir diyeceği yok. Ama seçim kampanyası için kendini kullandırtan sporcular da eleştirileri kaldırabilmeli” dedi. Özil’in milli takımı bırakmasına en çok sevinenler ise beklendiği üzere aşırı sağcı AfD mensupları oldu.

Yorumlar:

Yorum Yaz