Vitamin diye verdikleri ilaç yüzünden cinsiyeti değişti

Doğu Almanya’nın umudu olan Heidi Krieger'in; 16 yaşındayken antrenörünün kendisine vitamin diye verdiği ilaçlar yüzünden hayatı değişti.


Heidi Krieger, Doğu Almanya’nın umudu olan bir sporcuydu. Fakat Doğu Almanya’da uygulanan politikalar onun hayatını değiştirdi. Krieger’in hikayesini Twitter’da Allen Mcallister isimli kullanıcı yazdı. 

Heidi Krieger, 1966 yılında Doğu Berlin’de dünyaya geldi. 10 yaşındayken spora ilgi duyan bir arkadaşı sayesinde okulun spor kampına katılır ve yeteneğiyle öğretmenlerinin dikkatini çekti.

 

CNNTÜRK'de yer alan habere göre o dönem Doğu Almanya yönetimi spor harcamalarında hiçbir kısıtlamaya gitmiyor, dünyaya ne kadar sağlıklı nesiller yarattığını göstermek istiyordu. Bu nedenle sporculara doping vermeye başladılar. Fakat 1970 ve 80’lerdeki doping kontrollerinde çoğu madde saptanabildiği için Doğu Almanya hükümeti kadın sporculara başka bir hormon takviyesi yapmaya başladı. Bu hormonun adın testosteron yani erkeklik hormonuydu.
 
 
 
O sırada 16 yaşına gelen Heidi Krieger, rejimin kulübü olan Dinamo Berlin’le antrenmanlara başladı. Çok çalışıyordu. Antrenörünün kendisine “vitamin” diye verdiği ilaçları almaktan da çekinmiyordu. 


1986 yılında Batı Almanya’da düzenlenen Stuttgart Atletizm Şampiyonası’nda Heidi altın madalya kazandı. Batı Alman sporcular ise dereceye bile giremedi.
 
 

Doğu Alman hükümeti bu ödüllere sevinirken Heidi kendisinde olan değişimleri anlamaya çalışıyordu. Heidi’nin göğüsleri büyümüyor, yüz çevresinde kıllar çıkıyordu. Ne kadın gibi ne de erkek gibi görünüyordu. 1989’da Almanya’yı ikiye ayıran duvar yıkıldığında, Heidi’nin de içinde bir şeyler yıkılmıştı ve atletizmi bıraktı.
 


Biri ona “ transseksüel” olduğunu söyledi. Heidi bu kelimenin anlamını bile bilmiyordu ama artık tıbbi destek almaya karar vermişti. 1996 yılında geçirdiği operasyonla erkek kimliğine kavuştu. Adını Andreas olarak değiştirdi, ailesi onunla görüşmeyi kesti.
 


Bu sırada Almanya “dopingi” öğrenmişti. Sporcular, kulüpler, antrenörler hakkında soruşturma başlatıldı. Andreas da mahkemeden mahkemeye gidip duruyordu. Adliye koridorlarında kendisiyle benzer bir kaderi paylaşan ve aşırı doping yüzünden fallop tüpleri zarar gören, bu yüzden hiçbir zaman çocuk sahibi olamayacak olan eski Doğu Alman yüzücü Ute Krause ile tanıştı. Kısa sürede evlendiler.
 


Çift, şu an halen Almanya’da dopingle mücadele kuruluşlarında aktif olarak görev alıyorlar.


 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz