Para için boks karşılaşmasına çıkan çocuk ringde öldü

Okul masraflarını karşılayabilmek için Tayland boksu maçlarına çıkan 13 yaşındaki öğrenci, karşılaşma sırasında başına aldığı darbeyle beyin kanaması geçirerek yaşamını yitirdi.


Tayland'da anne-babası olmayan ve okul masraflarını karşılamak için sekiz yaşından beri Tayland boksu maçları yapan 13 yaşındaki çocuk, son müsabakasında beynine aldığı darbeyle ringde yere yuvarlandı. Hakem 10'a kadar sayarak çocuğun kalkmasını bekledi ancak  Anucha Tasako bir daha gözlerini açamadı. Anucha'nın kask takmadan çıkarıldığı maçın üçüncü raundunda beyin kanaması geçirdiği açıklandı.

13 yaşındaki Anucha Tasako'nun para için Tayland boks yaparken yaşamını yitirmesinin ardından çocukların bu maçlara çıkmasının engellenmesi için yasada değişikliğe gidilmesi çağrıları yoğunlaştı. 

15 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN TEHLİKELİ

Tayland boksunun, özellikle ülkenin kırsal kesimlerinde çok yaygın olduğu belirtiliyor. Mahidol Üniversitesi'nin araştırmasına göre, bu spor beyne alınabilecek darbeler nedeniyle 15 yaşından küçükler için özellikle tehlikeli. Meclis'te 12 yaşından küçüklerin para için bu maçlara çıkarılmasını engelleyecek bir yasa tasarısı görüşülüyor. Turizm ve Spor Bakanı Weerasak Kowsurat, Anucha'nın ölümünden sonra sürecin hızlandırılacağını açıkladı.

YOKSUL ÇOCUKLAR İÇİN GEÇİM KAPISI

Doktorlar dahil birçok kesim düzenlemeye destek verirken, maç organizatörleri bu karşılaşmaların birçok yoksul çocuk için geçim kapısı olduğunu söylüyor. Anucha'nın, boks antrenörü olan amcası, yasanın 15 yaşından küçükleri kapsaması gerektiğini belirtti.

"ÇOCUKLARIN MAÇA ÇIKMASINI ENGELLERSENİZ TAYLAND BOKSU ÖLÜR"

Bazı boks turnuvalarının avukatlığını yapan Sukrit Parekrithawet ise Anucha'nın ölümünün münferit bir olay olduğunu, hakemin maçı durdurmakta geç kaldığını öne sürdü. Parekrithawet , "Daha önce böyle bir olay yaşanmadı. Salonda doktor yoktu. Çocukların maça çıkmasını engellerseniz Tayland boksu ölür. Yasa tasarısını hazırlayanlar, bu sporla ilgili hiçbir şey bilmiyorlar. Çocukken başlamazlarsa, nasıl deneyim kazanacaklar?" dedi.

Tayland'da birkaç gün önce de 12'nci rauntta nakavt olan Christian Dag adlı genç başına aldığı drbeler yüzünden yaşamını yitirmişti.

Yorumlar:

Yorum Yaz