FIFA, kadın futboluna ayrılan bütçeyi iki katına çıkarıyor

FIFA Başkanı Gianni Infantino, kadın futboluna ayrılan kaynağın önümüzdeki dört yıl içinde bir milyar dolara yükseltileceğini söyledi. Kadın futboluna yatırım yapan ülkeler ise desteklenecek.


Fransa’da düzenlenen 2019 Kadınlar Dünya Kupasına küresel çapta gösterilen yoğun ilgi,  Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA)'yı da harekete geçirdi.

Özellikle ABD Kadın Milli Futbol Takımı kaptanı Megan Rapinoe, şampiyona boyunca kadın sporcuların da erkek sporcularla eşit ücretler almasına yönelik çağrılar yapmış ve bu çağrı spor kamuoyu ile kadın sporcular nezdinde karşılık bularak federasyonları bu doğrultuda çalışmalar yapmaya itmişti.


FIFA'nın Şangay’da gerçekleştirilen konsey toplantısında konuşan FIFA Başkanı Gianni Infantino, kadın futboluna ayrılan kaynağın önümüzdeki dört yıl içinde bir milyar dolara yükseltileceğini söyledi.

Konseyin 500 milyon dolarlık bütçeyi iki katına çıkarma kararı aldığını söyleyen Infantino, kaynağın FIFA’nın 2 milyar 700 milyon dolarlık rezervlerinden karşılanacağını açıkladı.

Kadın futboluna yatırım yapan ülkeler desteklenecek

Ayrıca FIFA, kadın futboluna yatırım yapacak ülke federasyonlarına mali destekte bulunma kararı aldı.

Geçen ay 2023’te yapılacak Kadınlar Dünya Kupası’na katılacak takımların sayısını 24’ten 32’ye çıkarıldığını açıklayan Infantino, bu futbolculara verilen primi artırmayı planladıklarını da belirtmişti. (FutbolEkonomi)

Yorumlar:

Yorum Yaz