'Her kadın öz savunma için döğüş sporunu öğrenmeli'

G4 Ekstra Avrupa Tekvando Şampiyonası'ndan bronz madalya ile dönen Milli Tekvandocu Nafia Nehir Kuş, kadınların kendilerini erkek şiddetinden koruyabilmeleri için döğüş sporunu öğrenmelerigerektiğini söyledi.


Türkiye'ye  İtalya'da düzenlenen G4 Ekstra Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda 67 kiloda bronz madalya kazandıran milli tekvandocu Nafia Nehir Kuş, Duvar Gazetesi'nden Işıl Çalışkan'a verdiği röpartajda “Dövüş sporlarının cazip tarafı kendimi savunabilmeyi öğrenmek. Üzülerek söylüyorum ki ülkemizde kadına şiddet olayları ne yazık ki çok fazla. Bu nedenle her kadının kendini savunabilmesi için dövüş sporlarını öğrenmesini gerekiyor” dedi.

Tekvando ile 9 yaşında tanışan ve İstikrarını çok çalışmaya ve hırslı yapısına bağlayan milli sporcu Nafia Nehir Kuş, başarı basamaklarını emin adımlarla tırmanıyor. En son Avrupa Tekvando Birliği (WTE) tarafından İtalya’nın Bari şehrinde düzenlenen G4 Ekstra Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda bronz madalya elde ederek Türkiye’yi gururlandırdı. Organizasyonu 2 altın, 1 gümüş, 2 bronz ile tamamlayan kadın sporcular, böylece takım halinde Avrupa Şampiyonu oldu.

Takım olarak Avrupa Şampiyonluğu elde ettikleri için çok mutlu olduğunu belirten Kuş, bireysel başarısıyla ilgili olarak “Tabii ki gönül isterdi ki altın madalya olsun, ama nasip olmadı. Hatalarımdan ders çıkarıp bir sonraki maça onları telafi edip katılacağım” diye konuştu.

Tekvandonun disiplin gerektiren bir spor olduğuve 10 yıldır da Milli Takım’da yerini koruduğunu anlatan Kuş,  bir dönem kick boksla da ilgilendini belirterek dövüş sporlarının cezbedici yanlarını şöyle özetledi:

"Kick boks’u kısa bir süre yaptım. Dövüş sporlarının cazip tarafı kendimi savunabilmeyi öğrenmek. Üzülerek söylüyorum ki ülkemizde kadına şiddet olayları ne yazık ki çok fazla. Bu nedenle her kadının kendini savunabilmesi için dövüş sporlarını öğrenmesini gerekiyor.

‘KADINLARDA AVRUPA VE DÜNYADA EN İYİLERDEYİZ’

Milli Sporcu Türkiye’de kadın olarak dövüş sporu temsilcisi olmanın toplumda algısını ise şöyle yorumladı: 

“Taekwondocuyum” dediğimde “Sen de hiç taekwondocuya benzemiyorsun” diyorlar. Genellikle “Voleybol ya da basketbolcu musun?” sorusuyla karşılaşıyorum. Türkiye dövüş sporlarında çok iyi düzeyde. Özellikle tekvando branşında kadınlarda Avrupa’nın ve dünyanın en iyi takımları arasında yer alıyoruz. Ben de bu takımın bir bireyi olarak üstüme düşen görevi layıkıyla yapmaya çalıyorum. Son zamanlarda taekwondo branşı çok ilgi görüyor. Lisanslı sporcu sayımız günden güne artıyor ve bu durum bizi çok gururlandırıyor." (Foto: Duvar/AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz