'Kadınlar çok konuşuyor' diyen Olimpiyat Komitesi Başkanı baskılar üzerine istifa etti

Tokyo 2020 Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Başkanı Yoshiro Mori, spor organizasyonlarında kadınların çok konuştuğuna dair cinsiyetçi sözlerinden dolayı büyük tepki almasının ardından Mori istifa etti.


Yoshiro Mori geçen hafta katıldığı bir komite toplantısında “Kadınlar çok konuşuyor ve toplantılar uzadıkça uzuyor. Bu çok sinir bozucu ” demiş, toplantıda bulunan diğer delegeler arasında da bu yoruma gülenler olmuştu.

Muhalefetteki kadın milletvekilleri bu hafta Japon Parlamentosu’ndaki bir oturuma Mori’nin sözlerini protesto amacıyla bir örnek beyaz kıyafetle ve yakalarına taktıkları beyaz güllerle katıldılar.

Şu an Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda oynayan ve Olimpiyatlarda Japonya’yı temsil etmesi beklenen ünlü Japon tenisçi Naomi Osaka da Mori’nin sözlerini “cahilce” olarak niteledi.

Mori önce istifa etmemiş, olayın kapanması için özür dilemiş, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) de bu özrün durumu yatıştıracağını ummuştu.

Fakat öyle olmadı.

Son olarak Tokyo’nun kadın Valisi Yuriko Koike’nin, Mori’nin sözleri ile ilgili gerçekçi bir açıklama yapılana dek IOC ile yapılacak olan toplantıya katılmayacağını söylemesi karşısında IOC de yeni bir açıklama yaparak Yoşiro Mori’yi kınadı.

Mori ülke içinde ve dışında artan baskı karşısında istifa ettiğini açıkladı.

Japonya’da cinsiyet eşitliği

Japonya’da kadınların politikadan ekonomiye toplumun tüm alanlarında temsil oranı diğer gelişmiş ülkeler seviyesinin çok altında.

Kadın-erkek eşitliği konusunda ülkeleri sıralayan Dünya Ekonomik Forumu Cinsiyet Uçurumu endeksinde Japonya 153 ülke arasından 121.ci olarak tarihindeki en kötü sırayı elde etti.

Japonya’da parlamentonun sadece yüzde 10’unu, borsaya kayıtlı şirketlerin ise sadece yüzde 5’ini kadın yöneticiler oluşturuyor.

(BBC Türkçe)

Yorumlar:

Yorum Yaz