Erkek futbolunda 600 milyon liralık şampiyonluk yarışı

Türkiye'de kadın futboluna yeterli destek verilmezken Süper Lig’de yarın gece şampiyonluk kupasını kaldıracak erkeklerden kurulu futbol takımı yarım milyar TL'den fazla kazanç sağlayacak.


Süper Lig'de mücadele eden Beşiktaş ve Galatasaray kazanması halinde 63 milyonluk eşit performans primi alacağı ligde, şampiyonluk parası, yayın gelirleri ve Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım parası gibi kalemler de eklendiği zaman Süper Lig’de şampiyonluk kupasını kaldıracak olacak takımın yaklaşık 600 milyon lira kazanç sağlayacağı hesaplandı.

Hürriyet gazetesinden Ertuğrul Güneş'in haberine göre, pandemi nedeniyle küme düşmenin kaldırılmasıyla beraber tarihte ilk kez 22 takımla ve yoğun bir fikstürle oynanan Süper Lig’de şampiyon yarın (cumartesi) belli olacak. Habere göre şampiyon olan takım, 600 milyon lirayı da kasasına koyacak.

12. kez şampiyon son haftada belli olacak

Süper Lig’de 3 puanlı sistemin uygulandığı 1987- 1988 sezonundan bu yana şampiyon 12. kez son hafta belli olacak ve ipi önde göğüsleyecek olan takım, zorlu sezonda elde edeceği şampiyonluğun yanı sıra Şampiyonlar Ligi gelirleriyle beraber toplamda 600 milyon TL’yi aşan dev bir kazancı da kasasına koymuş olacak.

En büyük kazanç kapısı Devler Ligi

Süper Lig’de şampiyonluğa ulaşacak ekip, eğer Manchester City Şampiyonlar Ligi’ni kazanır ya da Chelsea kupayı alıp, Premier Ligi de ilk 4 sırada içerisinde bitirirse, Devler Ligi’nde gelecek sezon ülkemizi temsil edecek. Ayak bastı parası olarak 40 milyon Euro, yani 410 milyon 500 bin liralık büyük bir kazanç elde edecek. Bunun yanı sıra Devler Ligi’nde alınacak her galibiyet için 2.7 milyon Euro ve her beraberlik için ise 900 bin Euro kazanacak.

Şampiyonlar Ligi gelirleri

Şampiyonlar Ligi katılım parası : 410.5 milyon lira

Her galibiyet:  28 milyon lira

Her beraberlik: 9.2 milyon lira

Performans primleri eşit olabilir

Süper Lig’de hem Beşiktaş hem de Galatasaray’ın şu ana kadar 25 galibiyeti, 6 beraberliği ve 8 yenilgisi var. 

Cumartesi günü Beşiktaş, Göztepe’yi; Galatasaray da Yeni Malatyaspor’u mağlup etmesi durumunda iki takım da Süper Lig’de sezonu eşit performans primi kazanarak tamamlamış olacak. 

Bu durumda şampiyonluğun dışında iki takımın da kasasına 63’er milyon lira girecek.

Şampiyonluk Ödülü 40 milyon lira

Süper Lig’de ligi zirvede bitirecek olan takım, diğer gelirlerin haricinde 40 milyon lira kazanacak. Ligde ikinci sırada kalacak olan ekip ise 32 milyon lira alacak. 3. de 24 milyon lira kazanacak.

  • 1.’lik ödülü: 40 milyon lira
  • 2.’lik ödülü: 32 milyon lira
  • 3.’lük ödülü: 24 milyon lira
  • 4.’lük ödülü: 16 milyon lira
  • 5.’lik ödülü: 8 milyon lira
  • 6.’lık ödülü: 3 milyon lira
Son 3 sezonda temsilcilerin Şampiyonlar Ligi gelirleri: 

Başakşehir'in bu sezon Şampiyonlar Ligi'nden kazandığı para: 23.75 milyon euro 

Galatasaray'ın 2019-2020 sezonunda Devler Ligi'nden elde ettiği kazanç: 29.9 milyon euro

Galatasaray'ın kasasına 2018-19 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nden giren para: 34.2 milyon euro

Lige katılım payı 36 milyon lira

Süper Lig’de yer alan her ekip, ayak bastı parası olarak 36 milyon lirayı kasasına koyuyor. Her takım, galibiyet başına 2.2 milyon lira, beraberlikte de 1.2 milyon lira alıyor.

Ayrıca Beşiktaş ve Galatasaray, ligdeki son maçlarını kazanması durumunda 63 milyon lira performans geliri elde edecek. 

22 şampiyonluktan 70.4 milyon lira

Süper Lig’de takımlar, her şampiyonluk başına yayın gelirinden 3.2 milyon lira alıyor. Böylece Galatasaray, elde ettiği toplamda 22 zaferin karşılığı olarak yayın havuzundan bu kalemde 70.4 milyon lira kazanacak. Bu hesaplamada 19 şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe 60.8 milyon lira, 15 şampiyonluğu olan Beşiktaş ise 48 milyon lirayı kasasına koyacak. 2020- 2021 sezonu mutlu sonla bitirecek olan kulüp, bu paraların üzerine 3.2 milyon daha kazanacak.

Şampiyon olacak takım, yayın gelirinden de 3.2 milyon lira ekstra para alacak.

Eski şampiyonluk gelirleri
  • Galatasaray (22): 70.4 milyon lira
  • Fenerbahçe (19): 60.8 milyon lira
  • Beşiktaş (15): 48 milyon lira

Yorumlar:

Yorum Yaz