Türk Telekom dan Ar-Ge ödülü

Üniversitelerle bilgi alışverişi platformu oluşturarak işbirliklerini güçlendirmeyi ve ortak projelerin geliştirilmesini amaçlayan Türk Telekom Araştırma İşbirliği Ödülleri nin sahipleri belli oldu


Kazanan projelere ödülleri Sapanca’da düzenlenen “Türk Telekom Üniversite Ar-Ge İşbirlikleri Çalıştayı”nda verildi. Sekiz farklı üniversiteden seçilen 25 proje, Türk Telekom tarafından finansman ve teknik konularda desteklenecek.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom’un ‘Teknolojiyi yalnızca satın alan ve kullanan değil, üretebilen bir Türkiye’ stratejisiyle yeni projelere imza atmaya devam ediyor. Bu çerçevede bu yıl ikincisini düzenlenen “Türk Telekom Üniversite Ar-Ge İşbirlikleri Çalıştayı” Sapanca’da gerçekleşti.

Türk Telekom Grubu ve üniversiteler arasındaki sinerjiyi güçlendirmeyi hedefleyen çalıştaya, Türk Telekom yöneticileri, çok sayıda akademisyen ve sekiz üniversite ile yürütülen Ar-Ge projelerinin koordinatörleri katıldı. Çalıştayda, bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik projeler sunuldu, paneller düzenlendi ve bilgi alışverişinde bulunuldu.

“Türk Telekom Üniversite Ar-Ge İşbirlikleri Çalıştayı” kapsamında “Türk Telekom Araştırma İşbirliği Ödülleri”ne layık görülen projeler de açıklandı. Sekiz üniversiteden 25 projenin ödüle layık görüldüğü organizasyon kapsamında, uygun bulunan projeler Türk Telekom tarafından hem finansman hem de teknik ekip olarak desteklenecek. UWB sensörleri ile konumlama, mobile 3D TV, multimedya içerik dağıtımı, mobil ödeme gibi konularda geliştirilen projelerden bir kısmının gelecekte Türk Telekom ürün ya da hizmeti olarak müşterilere sunulması hedefleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom Grubu Ar-Ge Direktörü Enis Erkel şunları söyledi: “Türk Telekom olarak teknoloji üreten ve dünyaya sunan bir Türkiye hedefiyle çalışıyoruz. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla birçok yeni ürün ve hizmet geliştirdik. Ar-Ge yatırımlarımızla Türkiye’nin nitelikli insan kaynağını Ar-Ge faaliyetlerinde değerlendirmeyi ve tersine beyin göçüne katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için de üniversitelerimiz ile işbirliği yapmanın büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu yıl ikinci kez düzenlediğimiz Ar-Ge İşbirlikleri Çalıştayı nda bu işbirliğini daha ileri noktalara taşıdık. Ödül programı ile üniversitelerin Ar-Ge süreçlerine etkin bir biçimde destekleyerek yaratıcı işgücünü teşvik etmeyi ve geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

Türk Telekom Araştırma İşbirliği Ödülleri’nde; Bahçeşehir Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi’nce geliştirilen projeler başarılı bulunarak Ar-Ge desteği almaya hak kazandı.

ANAHTAR KELİMELER

Yorumlar:

Yorum Yaz