'Beğen' tuşu korumaya alındı

Amerikan mahkemesine göre, Facebook’taki Beğen tuşu düşünce özgürlüğü kapsamında


 
Amerikan mahkemesine göre, Facebook’taki “beğen” tuşu artık düşünce özgürlüğü kapsamında.
 
Mashable, Facebook hesaplarını kapatmak için 8 neden sıraladı.
 
Sosyal paylaşım ağı Facebook’ta ‘Beğen’ tuşuna basanlar, artık Amerikan yargısına göre ifade özgürlüğü hakkını kullanmış sayılacak.
 
Virginia Eyaleti’ne bağlı Richmond’daki 4'üncü Temyiz Mahkemesi çarşamba günü, bu fonksiyonun kullanımının anayasal güvence altında olan ifade özgürlüğü kapsamında korunmasını kararlaştırdı. Buna göre Facebook’ta bir siyasetçinin sayfasını “beğenmek”, seçim kampanyası alanına tabela asmanın 21. yüzyıldaki karşılığı olarak görülecek. Böylesi bir beyan, yüksek mahkemeye göre, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeli.
 
Dava, Virginia'daki bir emniyet teşkilatı çalışanının, Şerif'in siyasi rakibinin Facebook’taki sayfasını beğenmesinden sonra işini kaybetmesi üzerine açılmıştı. Hampton Şerifi B.J. Roberts yeniden seçildiği 2009'daki seçimlerde rakibini destekleyen 6 çalışanın işine son vermekle suçlanıyordu.
 
Şerif Roberts ise işten çıkarılmalarının sebebinin, düşük performans ve çalışanların tavırlarının ofisteki uyumu ve verimi engellemesi olduğunu öne sürmüştü. Çalışanlardan biri olan Daniel Ray Carters, Şerif Roberts'ın rakibi Jim Adams'ın Facebook'taki sayfasını beğenmişti. İşini kaybedenler, işten çıkarılmalarının, ifade özgürlüğü hakkını zedelediğini savunmuştu.
 
‘ANAYASA KAPSAMINDA DEĞİŞİKLİK YOK’
 
Facebook ve Amerikan Sivil Haklar Örgütü (ACLU), ‘beğen’ tuşunun fikri beyanının bir unsuru olarak görülmesini sevinçle karşıladı. ACLU’nun açıklamasına göre, ‘beğen’ tuşunun kullanımı da böylece artık anayasal güvence altına alınmış oldu.
 
Mahkemenin, bir ifadenin fiziki yada sanal dünyada açıklanmış olmasının anayasal koruma için bir şey değiştirmeyeceğini kabul ettiğini söyleyen ACLU Direktörü Ben Wizner, "Anayasa, bir adayı Facebook'ta 'beğenmek'le, adayı şehirdeki buluşmalarda veya mitinglerde desteklemek arasında bir ayrımda bulunmuyor" diye konuştu. (DW Türkçe)
 
 
 
 
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz