BTK'nın yeni başkanı Ömer Fatih Sayan

Bir süredir BTK Başkan Vekili olarak görev yapan Sayan'ın asaleti Cuhurbaşkanlığınca onaylandıBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK) yeni başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan oldu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu başkanlığına getirilen Ömer Fatih Sayan’ın atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

SAYAN "BTK OLARAK 2023'E ODAKLANDIK"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun kuruluşunun 15. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende BTK Başkanvekili ve Kurul 2. Başkanı olarak konuşan Sayan, BTK olarak 2023 yılına odaklandıklarını söylemişti.

BTK'nın sürekli gelişim anlayışını benimsediğini kaydeden yeni Başkan, "Politika belirleyicisi olarak Ulaştırma Bakanlığımızın belirlediği vizyon doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucunda ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması yolunda BTK olarak üzerimize düşeni yerine getirmek için tüm birimlerimizle ‘sürekli gelişim’ anlayışıyla çalışıyoruz" demişti.

AKP'nin 13 yıllık iktidarındaki hızlı büyüme ve gelişme trendi bilgi teknolojileri ve iletişim alanında da yakalandığını kaydeden Sayan, o günkü konuşmasında şu noktalara işaret etmişti:: 

* 2000 yılında 15 milyon olan mobil telefon abone sayısı 2015 yılı Haziran ayı itibarı ile 72 milyonu aştı. 

* Geniş bant internet abone sayısı 2002 yılında 20 Bin rakamını bile bulamazken, bugün 49 milyonu aştı. 

* Yaptığımız düzenleme, denetleme ve yetkilendirme faaliyetlerimizde serbest piyasa ve adil rekabet ortamı oluşturma, tüketici hak ve menfaatlerini koruma gibi önemli ilkeleri esas alıyoruz.

TÜKETİCİYİ KORUMAYA DEVAM

* Düzenleyici kurum olarak en önem verdiğimiz konuların başında tüketicinin refahının artırılması geliyor. Bunun içinde de tüketicilerin elektronik haberleşme hizmetlerine ödediği ücret ve bunun karşılığında aldığı hizmetin niteliği temel odak noktamızı oluşturuyor. Tüketicilerimiz ödediği ücret karşılığında yeterli nitelikte hizmeti alabilmeli ve aldığı hizmet karşılığında gereğinden fazla ücret ödememeli.

Bu açıdan tüketicilerin görüşlerini ve şikayetlerini sürekli takip etmek bizim için haberleşme pazarında ne gibi sorunlar olduğunu görebilmemiz için çok önemli.

Bu çerçevede 2013 ve 2014 yıllarında yıllık ortalama 75.000 civarında, günlük ise ortalama 200 civarında tüketici şikayeti Kurumumuz aracılığı ile işletmecilere iletiliyor. Yaptığımız düzenlemelerde bu tüketici şikayetlerini önemli bir geribildirim aracı olarak değerlendiriyoruz. Düzenleme gerektiren alanları tespit edip gerekli önlemleri alıyoruz. 

Tüketicilerin sorunlarının çözümü konusunda ilk akla gelen kurumların başında BTK’nın olması bizim için gurur vericidir. Aynı zamanda tüketici temsilcisi Kurul üyesi olarak tüketicilerin haklarını korunması konusunda her zamankinden daha fazla hassasiyet göstereceğimizi belirtmek isterim.
 
GÜVENLİ İNTERNET

* Çağımız internet çağı. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte özellikle çocukların ve gençlerin internetin zararlı içeriklerinden korunması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk ve gençlerimizin internet güvenliğini sağlamak amacıyla, 2011 yılında Kurumumuzca Güvenli İnternet Hizmeti başlatılmıştır. Bu gün, 2 milyona yaklaşan İnternet abonesi ücretsiz olarak sunulan bu hizmeti kullanmaktadır. Çocuklarımızı ve gençlerimizi sanal alemin zararlarından korumak bakımından güvenli internet hizmetinin güçlendirilerek yaygınlaştırılması ve daha çok abone tarafından kullanılır hale gelmesi büyük önem taşımaktadır.

Günümüzde eğitimden bankacılığa, enerjiden sağlığa, tarımdan turizme kadar hayatımızın her alanında bilgi teknolojileri kullanılmaya başlamış ve bilgi teknolojileri hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. İnternetin kısa bir süre dahi kesilmesi hayatımızı çok ciddi olumsuz etkilemektedir. Siber saldırılar da oldukça yaygın hale gelmiş ve bu tür saldırılara karşı bu altyapıların korunması oldukça önem arz etmeye başlamıştır. Ülkemizde, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızın başkanlığında Siber Güvenlik Kurulu kurulmuştur. 

Bakanlığımızın koordinasyonunda ulusal siber güvenlik kapsamındaki tüm paydaşların katılımıyla Ulusal Siber Güvenlik stratejisi ve 2013-2014 Eylem Planı hazırlanmış ve Siber Güvenlik Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Ülkemizde sektörel, ulusal ve uluslararası siber güvenlik tatbikatları düzenlendi ve Kasım ayında da yeni bir tatbikat düzenlemeyi planlıyoruz. 

* Ulusla arası alanda mevcut ilişkilerin güçlendirilmesi, Kurumun tanınırlığının arttırılması ve uluslararası platformda yarar sağlayacak iyi ilişkilerin kurulması amacıyla muhtelif ülkelerle ikili işbirliği tesis edilerek, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulmaktadır. Bu minvalde bugüne kadar 26 ülkenin ilgili kurumları ile mutabakat zaptı imzalanmıştır. 

HUKUK DIŞI YAPILANMAYA İZİN VERİLMEYECEK

* Yasa dışı bazı faaliyetlerin kurumumuz bünyesinde kendilerine yer buldukları ortaya çıktı. Ben bu noktada herkesin BTK ve bağlı başkanlıklarında zaten olması gereken şekilde yasadışı her türlü faaliyete sıfır tolerans göstereceğimizi net olarak ifade etmek isterim. Bu noktada hukukdışı hiçbir yapılanmaya izin verilmeyeceğini ve bunlarla mücadeleye sonuna kadar devam edeceğimizi bildirmek isterim.
 
4.5 G İHALESİ 26 AĞUSTOS'TA

* En önemli gündem maddemiz 26 Ağustosta yapacağımız IMT-Advanced ihalesi oluşturuyor. Bu ihale ile vatandaşlarımızın yüksek hızlı mobil iletişimle tanışmalarına imkân sağlamasının yanı sıra, ülkemizde yerli üretimin geliştirilmesine yönelik olarak da çok önemli adımlar atmış olacağız. İhalenin gerçekleşmesinin ardından, ihale şartnamesinde yer alan ar-ge ve yerlilik gibi şartlar başta olmak üzere diğer şartların yerine getirilip getirilmediğini titizlikle takip edeceğimizin bilinmesini isterim. 

Bu ihale ile birlikte 5G’nin altyapısı oluşturulmuş olacaktır. 2023 vizyonumuzda telekomünikasyon sektörünün stratejik sektör olarak belirlenmesi, yerli şebeke altyapıları, yerli telefon, milli kripto ve kendi veri depomuzu yani bulut sistemizi oluşturacağız. Buna ulaşmak için UDHB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Savunma sanayi Müsteşarlığı, Tübitak ve Kosgeb ile yakından çalışmaya devam edeceğiz."


Yorumlar:

Yorum Yaz